Yeni Markalar İçin 7 Etkili Pazarlama Stratejisi

etkili-pazarlama-stratejisi

Büyümeye çalışan yeni bir marka için amaç, en az miktarda bütçe ile etkili pazarlama stratejisi oluşturmak ve dönüşüm oranını en üst düzeye çıkarmaktır.

İşte keşfedilmesi gereken en iyi ve en uygun maliyetli pazarlama stratejilerini sizler için aşağıda derledik.

  • Blog Sitesi Oluşturun!

Sitenize trafik çekmenin en basit ve etkili yollarından biri blog oluşturmaktır. Google’ın arama algoritmaları, sık güncellenen ve kullanıcılarına yüksek kaliteli, alakalı içerik sağlayan web sitelerini desteklemektedir. Düzenli olarak güncellenen bir blog size büyük fayda sağlayacaktır.

Bir kaynağa göre, ayda en az 16 içerik yayınlayan siteler (haftada yaklaşık 4 içerik), daha az içerik paylaşan bloglara göre 3,5 kat daha fazla web trafiği oluşturur. Yayınladığınız yüksek kaliteli içerikler, kitlenizin sitenizi ziyaret etmesi ve etkileşimde bulunması için daha fazla fırsat ve markanız için daha iyi bir pazarlama stratejisi oluşturmaktadır.

  • Mailing Listenizi Oluşturun!

Kişi listenizi oluşturmak için müşterilerinizden mail adreslerini izin isteyerek alın. Mailing son yıllarda artık eskisi gibi etkili olmadığı yönünde kötü bir ün kazandı. Fakat doğru kullanıldığında, çok kullanışlı bir pazarlama aracı olabilir. Müşterilerinize sadece ürünlerinizi satın almalarını söylemek, markanızı can sıkıcı yapacaktır.

Bunun yerine, sunduğunuz ürün ve hizmetler ile gerçekten ilgilenen kişilerin bir listesini oluşturmanız ve şirketinizdeki gelişmeler hakkında düzenli mailing yapmanız çok daha sağlıklı olacak ve kaliteli potansiyel müşteriler elde etmenizi sağlayacaktır.

  • Online Bir Marka Oluşturun!

Yeni müşterilere ulaşmak için en etkili ve en uygun maliyetli yollardan biri, şirketinizin tanıtımını yapmak için online platformlar kullanmaktır. İşletmenize bağlı olarak, arama sonuçları ve sosyal ağ oluşturma yoluyla yeni müşterilere ulaşmanıza yardımcı olabilecek çeşitli platformlar vardır. Bir LinkedIn profili, potansiyel müşterilerinize görünürlüğünüzü arttırabilir. Ayrıca sadık müşterilerinizin sizi daha iyi tanımasına fırsat verir, böylece itibarınızı arttırır. TripAdvisor gibi platformlar, oteller, restoranlar ve diğer turistik merkezli işletmeler için fırsatları sunar.

Sosyal medya, etkili pazarlama stratejisi için oldukça etkili bir kanal olabilir. Yeni bir işletmenin büyümesi ve uygun maliyet ile reklam oluşturmanın en kolay yolu sosyal medya platformlarını kullanmaktan geçmektedir. Facebook gibi sosyal medya platformları artık içerikleri, görselleri, reklamları ile daha fazla kitleye ulaşma imkanı sağlıyor. Günlük 5 TL’den bile daha az bütçe ile markanız için tanıtım reklamı oluşturabilir alacağınıza sonuca göre daha yüksek bütçeli reklamlar oluşturabilirsiniz. Bu tarz bir pazarlama stratejisi yeni bir marka için tasarruf etmenizi sağlayarak hızlı bir şekilde pazarlama stratejinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

  • Harekete Geçirici Mesajlara Önem Verin!

İşinizi büyütmenin anahtarı, hedef pazarınızın hizmetinizi arama ağlarından nasıl aradığını ve ardından ilgili ve güçlü harekete geçirici mesajlarla bu pazarlama kanallarından reklam yapmaktan geçmektedir. İster inanın ister inanmayın birçok site, içeriğinde harekete geçirici mesaj içermez. Sitenizdeki her içerik, müşterilerinize gönderdiğiniz her içerik kesinlikle harekete geçirici mesaj içermelidir.

Daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin”, ”Hemen başvuru yapın” veya “Bültenimize abone olun” harekete geçirici mesajlara örnektir. Ancak kullanıcının şirketiniz ile etkileşime geçmesi için onlara öncesinde cazip bir teklif sunmanız gerekmektedir.

  • Basın Bültenleri Kullanın!

Basın bülteni, sektörünüzdeki kişileri şirketinizdeki önemli güncellemelerden haberdar etmenin harika bir yoludur. Yakın zamanda piyasaya sürdüğünüz yeni ürünleri, ödülleri, şirket yapınızda yapılan değişiklikleri ve daha fazlasını duyurmak için sitenizde basın bültenleri oluşturabilirsiniz.

  • Kupon ve İndirim Kodları Sağlayın!

Ürünlerinizde veya hizmetlerinizde, indirim ve kupon kodları sunun. Sizler için bir şeyi garanti edebiliriz ki, kitlenize ürünlerinizi nasıl daha uygun fiyatlara elde edebileceklerini göstermek, onların daha fazla dikkatini çekecektir. Normal fiyatınızı biraz daha düşürecek olan kupon ve indirim kodları, şirketinize gelecek yıllarda dahi sadık kalacak müşterileri elde etmenizi sağlayabilir.

  • Video İçerik Pazarlaması Yapın!

Videolar, pazarlama kampanyanız da kullanabileceğiniz en etkili araçlardan biridir. Videolarınızı pazarlama departmanı oluşturulabilir veya video içeriği oluşturma konusunda uzmanlaşmış başka bir firmadan yardım isteyebilirsiniz. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, video içerik pazarlaması, kitlenizi görsel olarak tanıtmak ve markanızın görünürlüğünü artırmak için harika bir yoldur.

Videolar, işinizi ucuz ve etkili bir şekilde büyütmek için kullanabileceğiniz etkili pazarlama stratejisi yöntemlerinden sadece biridir.

Yukarıda anlattığımız örnekler ile şirketiniz için hangi pazarlama stratejilerinin en iyi şekilde çalıştığını deneyerek görün ve müşteri tabanınızda en büyük etkiye sahip olun.