Yapay Zekanın Online Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Yapay Zekanın Online Pazarlama Üzerindeki Etkisi
Yapay Zekanın Online Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Yapay Zeka (Artificial Intelligence/AI) online pazarlamada bugün imkansız gibi görünen tüm kapıları zamanla açacak.

Online pazarlama üzerinden para kazanmak istiyorsanız müşteri segmentlerinizi analiz edip seçerken dikkatli olmalısınız. Pazarlama kampanyalarınızı oluşturup otomatikleştirmelisiniz, bu sayede kampanyalarınızı test ederek optimize edebilirsiniz.

İnternet, Facebook ve Google, online pazarlamacılar için en önemli mecralar haline geldi. Facebook Reklamları sayesinde 10’dan az çalışanı olan küçük markalar büyük markalar ile rekabet edebilir hale geldiler. Maliyet tasarrufu, satışların artırılması ve verimliliğin artırılması üzerinde daha büyük bir etki yaratacak tek bir teknoloji varsa bu da yapay zekadır.

Yapay zeka kısaca AI, gelecekte pazarlamayı şekillendirecek hale gelecek. Yapılan bir araştırmaya göre CMO’ların% 55’i, AI’nın “pazarlama ve iletişim üzerinde sosyal medyadan daha fazla etkiye sahip olacağını” bildirmekte.

Veri, Online Pazarlama Başarısının Anahtarıdır 

Pazarlamacılar, ürünlerini pazarlamak ve satmak için popüler platformlardan yararlanırlar. Önceki senelerde e-Mail pazarlaması yaparak başarılı bir süreç geçirdiler. Daha sonra ürünlerine reklam vermek için Google Adwords kullanmaya başladılar. Daha sonrasında Facebook önemli bir araç haline geldi. Bugün pazarlamacılar, ürünlerini pazarlamak için Facebook,Instagram ve Linkedİn’i daha çok kullanmaya başladılar.

Diğer yandan yapay zeka, pazarlamacıların kullanabileceği ve faydalanabileceği mükemmel bir teknolojidir. AI, tekrar eden görevler söz konusu olduğunda ve büyük miktardaki veriyi analiz ederken iyi bir performans gösterir. Bunu, insanlardan daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yapabilirler.

Bu sebepten ötürü artık firma sahipleri ve pazarlama müdürleri yapay zekayı ön planda tutarak daha çok kullanmaya başladılar.

AI, Pazarlama İnsan iş gücünün yerini alacak mı? 

AI, pazarlama endüstrisi üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Öyleyse, AI gelecekte hangi işlerin yerini alacak? Daha önce belirttiğimiz gibi, Yapay zeka(AI) veri ile çalışmak için harika bir yapıdır. Bu nedenle, verilerle çalışan herhangi biri için risk oluşmaktadır.

Yapay zeka, bilgisayar destekli raporlama, müşteri segmentasyonu ve analizi, kampanya otomasyonu ve A/B testi ve optimizasyonu gibi işleri insanlardan daha hızlı ve daha verimli bir şekilde tamamlayacaktır. Ama paniğe gerek yok. Bu görevlerin tam otomasyonunu tamamlanana kadar önümüzde daha yıllar var.

Pazarlamacılar geleceği ön görme şansına sahiptirler. AI teknolojisinin iyi yanlarını almalı ve bunları etkin bir şekilde kullanmalıyız.