Video İçerik Pazarlaması Nedir? Şirketiniz İçin Neden Önemlidir?

Video İçerik Pazarlaması Nedir? Şirketiniz İçin Neden Önemlidir?

Video içerik pazarlaması, geleceğin en etkili içerik pazarlaması haline gelecektir.

Son yıllarda içerik pazarlaması artık video pazarlamaya doğru kaymış durumda. 2005 yılında Youtube’ın online dünyaya girmesi ile birlikte büyük kitlelere video izleme, video yükleme gibi imkanı sundu. Youtube büyüdükçe daha fazla şirket kendi profilini Youtube üzerinde oluşturdu.

Modacılardan şarkıcılara artık tüm herkes Youtube ile birlikte yeniden doğuşa geçti. Snapchat ve Vine gibi diğer video platformlarıda bu sosyal dünyaya girerek video içerik pazarlamanın yaygınlığını bir tık daha ileriye taşımıştır. Facebook ve instagram hikayeleride kişilerin günlük yaşantısından anları ve anıları zahmetsizce paylaşmaya yarıyor.

Video içerik pazarlamanın bu kadar yaygın olması şirketlere ilham vermektedir. İzleyici kitlesinin ihtiyaçlarına yönelik gerçek ve özgün bir içerik kullanarak onların duygularına erişmesine imkan sağlar.

Video İçerik Pazarlaması Nedir?

Video içerik pazarlaması, kısaca tanımlamak gerekirse markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi tanıtmak veya pazarlamak için gerçek videolar çekerek, güçlü bir pazarlama kampanyası ile kullanıcı kitlenize sunmaktır. Video pazarlaması içeriği; müşteri referansları, canlı etkinlik videoları, “Ne, nasıl” yapılır videoları, tanıtıcı videolar, kurumsal eğitim videoları, eğlence videoları olmak üzere liste uzayıp gitmektedir.

Video İçerik Pazarlaması Şirketinize Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Özellikle referans videoları şirketiniz için müşterilerinize güven vermenin en etkili yoludur. Tüketiciler başkalarının deneyimlerine daha fazla güvenmektedirler. Müşterilerinizle doğal yoldan bir bağlantı kurabilmek için müşterilerinizden gelen kullanıcı video geri dönüşlerini kullanabilirsiniz.

Özellikle gelişmiş ülkelerde şirketlerin sunmuş oldukları video içerikler, müşteri ile güven oluşturmanın anahtarı haline gelmiş bulunmaktadır.

video icerik pazarlamasi

İlerleyen Yıllarda İçerik Pazarlamasının Çoğu Video Olacak!

İşletmeler kuruldukları yıldan itibaren kendilerini geliştirmek zorundadırlar. 2019 itibariyle çevrim içi içerik yüzde 80 video içerik pazarlamasından oluşacağı ön görülüp, içeriğin mobil tüketimi yıllık bazda yüzde 100 oranında artacağı düşünülmektedir. Aşağıda yer alan istatistikleri göz önünde bulundurmanızda fayda var:

  • Tüketicilerin yüzde 90’ı ürün videolarının doğrudan satın alma kararlarını etkileyeceğini, yapılan incelemelerde göstermektedir.
  • Akıllı telefonlar üzerinden görüntülenen içeriklerin yüzde 92’sini videolar oluşturmaktadır.
  • Web sitelerinde yada sosyal medya platformlarında video paylaşan şirketler, paylaşmayan şirketlere göre, yüzde 41 daha fazla ziyaretçi çekmektedirler.
  • Video içerik pazarlaması, pazarlama uzmanlarının yüzde 52’si için, en iyi dönüşüm getirme kanalıdır.

Video İçerik Pazarlaması Yaparken Hangi Sosyal Platformları Hedeflemelisiniz?

Tüketicilerin, günlük olarak belirtilen yüzdelerde, belirtilen sosyal medya platformlarından video içeriği izledikleri ön görülmektedir: Facebook’ta yüzde 49, YouTube’da yüzde 32, Instagram’da yüzde 24, Snapchat’da yüzde 22 ve Twitter’da yüzde 22.

Kullanıcılar, sosyal medya platformlarında yıllık olarak 300 saatten fazla video içeriği yayınlıyorlar. Ancak, Facebook diğer platformlara göre video pazarlamasında yükselişte. Tüketicilerin yüzde 49’unun Facebook’ta video akışıyla bağlantı kurduğunu unutmamak gerekiyor.

Hangi platformun markanız için uygun olduğuna karar verin. Bu şekilde tüketicilerinizle doğru yönde iletişime geçmiş olacaksınız. Büyümeye devam edin ve denemekten korkmayın.

Markanızın özgünlüğü, sizi öne çıkaran ve tüketicilerinizi çekecek olan şeydir. Sizinle en çok iletişime geçtikleri platformları bulun ve video içeriklerinizi yayınlayın. Emin olun ki sizinle iletişime geçeceklerdir.