SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Nedir Nasıl Yapılır

Sitenizi SEO(Arama Motoru Optimizasyonu)’ya uyumlu hale getirin, trafiğinizi yükseltin! Bu yazımızda SEO nedir, nasıl yapılır bunları size kendi kalemimizden anlatmaya çalışacağız.

SEO(Search Engine Optimization) Türkçe tanımı “Arama motoru optimizasyonu” olmakla birlikte kısaca tanımlamak gerekirse, sitenizin içeriklerini arama motorları için en uygun hale getirmek olarak tanımlayabiliriz. Diğer bir anlamda arama motorlarında sitenizi üst sıralara taşımak için yapılabilecek optimizasyonlar olarakta tanımlanmakta olup, SEO site içi ve site dışı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Biz size bu yazımızda site içi ve dışı olmak üzere başlıca SEO taktiklerini anlatmaya çalışacağız.

Yukarıda anlattığımız üzere asıl amaç, arama motorlarında web sitenizi ilk sıralara yükselmesini sağlamaktır. Anlattıklarımız kulağa oldukça kolay geliyor olsa da, arama motorlarının istediği kriterlere göre web sitelerini uygun hale getirmek zor bir iştir diyebiliriz.

Zaman ve büyük emekler sonucunda bu işi başaranların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu çabalar sonucunda, web sitelerini organik olarak daha fazla kişi ziyaret eder ve bu da daha fazla müşteriye ulaşabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Etkili SEO Çalışması Yapın!

SEO çalışması yaparken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir aşağıda maddeler halinde sizlere sunuyoruz.

  • Web sitesi içerisinde ziyaretçilerin yararlanacağı içerikler bol miktarda bulunmalıdır. Ayrıca bu içerikler, sürekli olarak güncellenmelidir.
  • Multimedya içerikler için de aynı durum geçerlidir. Satılan bir ürün ya da tanıtımı yapılan bir materyal hakkında bol miktarda görsel ve video içerikleri bulunmalıdır.
  • Arama motorlarında ilk sayfaya taşınmak, iyi SEO yapıldığının göstergesidir. Tabi ki tüm çalışmaların organik olması gerekir. Yani bir anlamda sıkı çalışma ve el emeği bu alanda geçerlidir.
  • Yapay olarak yapılan çalışmalar, arama motorları tarafından hemen algılanır ve sitenizin kara listeye girmesine neden olur. Yani arama motorlarının sitenize gönderdikleri bot adı verilen yazılımları kandırmanız mümkün değildir.
  • Site ziyaretçilerine en faydalı olan siteler, arama motorları tarafından ödüllendirilirler ve arama motorlarında üst sıralara yerleşirler.
  • Dış SEO çalışmalarında ise durum yine aynıdır. Kaliteli ve doğal backlink çalışması ile web sitenizi kısa bir sürede, üst sıralarda görebilirsiniz.
  • Sosyal medya çalışmaları da bu işin başka bir ayağıdır. Sosyal medya ile web sitesinin birbirleri ile sıkı bir bağ içerisinde olması gerekir.

Arama motoru optimizasyonunun diğer ücretli reklam ayağı SEM(Search Engine Marketing) kavramının Türkçe karşılığı “Arama Motoru Pazarlama”dır. Arama motorları optimizasyonu yanı sıra ücretli pazarlama taktiklerinin de bilinmesi, kısa sürede daha fazla ziyaretçinin web sitenize uğrayacağı anlamı taşıyor diyebiliriz.

Arama motorları eklentilerine ücretli reklam vererek ve bu iş için küçük bütçeler ayırarak, kısa sürede daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Buradaki püf nokta, arama motorlarının sitenizin içeriğine göre hedef kitleyi sizler adına kısa sürede bulmasıdır. Bu kitlelere ulaştıracağınız reklam sayesinde daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.