Pazarlama Nedir? Başlıca Amaçları Nelerdir?

pazarlama-nedir-baslica-amaclari-nelerdir

Pazarlama, bir şirketin ürettiği bir ürünü veya hizmeti satışa dönüştürmek için yürüttüğü sürece denir.

Kısaca açıklamak gerekir ise ürünün veya hizmetin üretiminden başlayıp satıştan sonraki destek sürecini kapsamaktadır. Bu süreçte çeşitli stratejiler oluşturabilir. Bir şirketin müşterilerini elde etmek ve onlarla ilişkilerini sürdürmek için yaptığı her şeydir.

Teşekkür mektupları yazmak, potansiyel bir müşteriyle yemeğe çıkmak, eski bir müşteriyle kahve içmek gibi küçük görevler bile düşünülebilir. Nihai hedef, bir şirketin ürün ve hizmetlerini ihtiyaç duyan ve isteyen insanlara ulaştırmak ve böylece mevcut karlılığını sağlamaktır.

Firmaların pazarlama departmanlarında çalışanlar ise, sloganlar, ambalaj tasarımı, ürünlerin fiyat kampanyaları ve sosyal medyayı kullanarak sahip oldukları hedef kitlelerin dikkatini çekmeye çalışırlar.

Pazarlamanın en önemli başlıkları “ürün, lojistik, fiyat ve kampanya” lar dır.

Ürün, bir işletmenin satışını yapmayı planladığı öğeyi ifade eder. Kullanıcılar, bir ürünü incelerken, hangi ürünün daha çok satıldığı, ürünü rakiplerinden ayıran özelliklerinin ne olduğu ve piyasa da ikame ürünlerin varlığını araştırmaktadırlar.

Fiyat, ürünün değerinin ne olacağını gösterir. Fiyat belirlerken, birim maliyetine, pazarlama maliyetlerine ve lojistik gibi önemli olan hususlar dikkate alınmalıdır.

Lojistik, ürünün dağıtımını ifade eder. Ürünün fiziksel bir mağazadan mı, internet deposundan mı veya her iki dağıtım kanalı üzerinden dağıtımının yapılıp yapılmayacağı bilinmelidir. Ürünlerin fiyatları bu hususlara göre değişiklik gösterecektir.

Son başlığımız ise en önemlisi olan kampanyalar. Ürününüzün yada firmanızın tanıtım faaliyetleri, reklamlar, doğrudan pazarlama veya dijital pazarlama yolu ile kampanyalarınızı duyurabilirsiniz. Kampanyalar, sattığınız ürünlerin şu anda piyasada ki değerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Pazarlamacılar bir ürünün piyasadaki durumunu her zaman göz önünde bulundurarak dikkatli olmalıdırlar.

Pazarlama ve satış aynı şeyler değildir!

Bir işletmede en önemli departmanlardan biride şüphesiz ki “Pazarlama” departmanıdır. Genel anlamda insanlar pazarlama ve satış departmanını aynı işleri yapan departmanlar olarak görmekte. Fakat bu iki departman birbirinden farklıdır. Ancak şöyle de bir gerçek var ki bu iki departman birbirlerine çok yakın çalışır, satış biriminden gelen geri bildirimler ile hareket ederek müşterilerle iletişimde bulunur.

Pazarlama bir şirketin olmazsa olmaz bir bütünüdür. İşletmeye bağlı olan tüm departmanlar bir şekilde pazarlamaya hizmet etmektedirler.

Pazarlamanın başlıca amaçları;

  1. Pazardaki potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek
  2. Ürün veya hizmetin satılması için müşteriyi motive etmek
  3. Dikkati çekilen müşteriye satışın gerçekleştirilmesi

Pazarlamada bir ürünün satılmasından daha çok müşterinin ihtiyaç ve duygularına yönelerek ihtiyacın karşılanması daha etkili olacaktır. Bu süreç hiçbir zaman bitmez. İş yürütüldüğü sürece müşterilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine kulak verip, daha iyi ürünler satılması, daha iyi hizmet edilmesi gerekmektedir.