Müşterilerinize Odaklanın, Satışları Kaçırmayın!

Musterilerinize-odaklanin-satislari-kacirmayin

Müşteriye odaklanmak, satış yapmanızın en etkili yolu olup, hedef kitlenizi iyi belirlemeniz gerekmektedir!

Müşteriye odaklanmak kavramını belki de birçoğumuz ya bilmiyor, ya da yanlış değerlendiriyoruz. Müşterinin satın alacağı ürüne odaklanmak, çoğu zaman müşteriye odaklanmak olarak algılanıyor. Halbuki müşterinin ihtiyacı olan bir ürüne odaklanmak, çok önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırmak demektir. Müşteriye odaklanmak, onun psikolojisini anlama, ihtiyaçlarını tam olarak anlayabilme ve bu bilgileri değerlendirme anlamına gelir.

Tüm bu bilgilerin birleşiminden ortaya zaten bir ürün çıkmaktadır. Bu ürün aslında müşterinin ne istediğinin bir göstergesidir.

Ancak burada temel sorun, birçok kişinin beğenisinin aynı olmadığıdır. Birçok kişi farklı isteklere ve farklı görüşlere sahiptir. Bir müşteriye göre akıllı saatlerin tercih edilir olması, diğer bir müşteriye göre tercih edilir bir özellik sergilemez.

Aynı şekilde kimi insan, stres çarklarını faydalı bulabilir. Faydalı bulmayanların sayısı da oldukça fazla olabilir.

Müşteriye odaklanma, aynı zamanda hedef kitlenin belirlenmesidir. Satışları artırmanın en iyi yollarından bir tanesi, hedef kitlenin doğru bir şekilde tespit edilmesidir diyebiliriz. Çok zor olan bu olguyu birkaç madde ile açıklamak daha doğru olacaktır.

Hedef Kitleye Odaklanın, Satışları Kaçırmayın!

Şöyle düşünebilirsiniz “Acaba benim neye ihtiyacım var?” bu soruyu kendinize sorduğunuzda, daha farklı sorular aklınıza gelecektir. Şöyle bir soru olabilir “Başkalarının neye ihtiyacı var?” evet şimdi asıl konumuza maddeler halinde bir giriş yapabiliriz.

  • Hedef kitle, sattığınız ürüne ihtiyacı olanlardan oluşan topluluk demektir. Bunu göz ardı etmeyin! Sonuçta sattığınız ürün bir yazıcı ise bunu balık pazarında satamazsınız.
  • Yukarıdaki madde biraz abartılı geldiyse şöyle bir örnek verebiliriz. Yazıcıya ihtiyacı olanları nerede bulabilirim?
  • Günümüzde internetin nimetlerinden faydalanmayan yok gibidir. En kolay müşteri bulabileceğiniz mecradır diyebiliriz. Ancak kozmopolit bir yapıda hedef kitlenizi bulmak o kadar da kolay olmayacaktır.
  • İşte bu yüzden arama motorları var ya zaten! Doğru anahtar kelimeler ile yapacağınız reklam ile hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
  • Fiziksel ortamda da aynısı geçerlidir. Hedef kitlenize ulaşabilmek ve satış rakamlarını yükseltmek için doğru bir mecrada ve doğru sloganlarla reklam verebilmelisiniz.

Tüm bu saydığımız maddeleri bir araya getirdiğimizde, müşteriye odaklanma kavramını daha iyi anlayabiliriz. Odaklanma, doğru işlemleri ve doğru fikirleri bir araya getirerek, hedef kitlelere ulaşabilme satışları artırabilme işlemidir.