KOBİ’lerin Ücretsiz Kullanabileceği 7 Dijital Pazarlama Aracı

kobilerin-ucretsiz-kullanabilecegi-7-dijital-pazarlama-araci

KOBİ’ler, dijital pazarlamanın internetteki görünürlüklerini güçlendirmek için gerekli olduğunun farkındadır. Fakat bazı işletmeler dijital pazarlama maliyetlerinin yüksek olduğuna inanırlar. Ücretsiz kullanabileceğiniz dijital pazarlama araçları da yok değil, bu yazımızda bu araçlara değineceğiz.

Bazı araçlar ücretsiz bir hesapta temel özellikler sunarken diğerleri de sonsuza dek ücretsizdir. Sadece gelişmiş özellikler için ödeme yapmanız gerekebilir. Umarız aşağıdaki ücretsiz dijital pazarlama araçları listesi, zamandan ve maliyetten tasarruf etmenizi sağlar.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 7 dijital pazarlama aracı aşağıdaki gibidir.

  1. Google Analytics

Google Analytics

Google Analytics, şüphesiz dünyanın en tanınmış ücretsiz web analizi hizmetidir ve pazarlama kampanyalarının bel kemiği olarak kabul edilir. Onu benzersiz kılan, kesinlikle ücretsiz olarak kullanıcılara inanılmaz sayıda ölçüm sağlayan izleme kodu özelliğinin olmasıdır.

  1. Google Trends

Google Trends

Google Trends, global veya yerel olarak internette hangi konuların trend olduğunu gösteren Google’ın ücretsiz olarak sunmuş olduğu bir servistir. Hangi konuların trend olduğunu öğrenmek blog veya haber siteniz için içerik üretmenize yardımcı olacaktır.

  1. Google Adwords Keyword Planner

Gogle Adwords Keyword Planner

Anahtar Kelime Planlayıcı, Google AdWords Tahmin Aracı ve Anahtar Kelime Aracının mükemmel bir kombinasyonudur. SEO için ve belirli konularla ile ilgili anahtar kelime fikirleri edinmek için en ideal araçtır.

  1. BuzzSumo

BuzzSumo

BuzzSumo, dijital pazarlama dünyasında kullanıcıların kullanışlı ve alakalı içeriğe erişim sağlama imkanı sunan önemli araçlardan biridir. Yapmanız gereken tek şey, anahtar kelimeyi, arama çubuğuna girmek ve belirli bir anahtar kelime ile ilgili en popüler yayınların bir listesini almaktır.

  1. Hootsuite

Hootsuite

Hootsuite, şirketlerin kendi sosyal medya hesaplarını uygulama üzerinden bir sisteme entegre edebilecekleri bir araçtır. Bu sistem üzerinden sosyal medya hesaplarını tek bir pencereden yöneterek zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlarlar. İleri bir tarihe otomatik olarak gönderim planlama işlevinden ücretsiz olarak faydalanmak mümkün.

  1. Canva

Canva

Canva, tasarımcı olmayanlar için sunumlar, görseller ve grafikler oluşturmak için kolay bir sürükle-bırak sistemi olan infografik tasarım yaratıcısıdır.

Kullanıcıların Sosyal Medya, İçerik Pazarlaması, Blog ve Reklamcılık ihtiyaçları için kullanabilecekleri ideal bir araçtır. Canva kullancılarına Türkçe dil desteği de sunmakta.

  1. MailChimp

MailChimp

e-Posta pazarlaması halen firmalar için önemli bir pazarlama aracıdır. Yeni bir ürün çıkardığınızı varsayalım bu ürünü müşterilerinize duyurmadığınız takdirde hiçbir önemi olmayacaktır.

Bir e-Posta pazarlaması otomasyonu olan MailChimp kampanyalar oluşturmanızı ve müşterilerinize mail göndererek iletişim kurmanızı sağlar. 2.000 aboneye ve ayda 12.000 e-postaya kadar ücretsizdir. Üstelik gönderdiğiniz e-postaların performans raporlarını sistemden ücretsiz olarak çekip hangi kampanyanızın daha başarılı olduğunu görebilirsiniz.