KOBİ’ler İçin LinkedIn’de Başarılı Olmanın 4 Yolu

kobiler-icin-linkedinde-basarili-olmanin-4-yolu

Dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn, KOBİ’nizin tanınırlığını artırmak için kesinlikle kullanmanız gereken platformların başında gelmektedir.

LinkedIn, dünya çapında yarım milyara yaklaşık kullanıcısıyla dünyanın en büyük sosyal ağlarından biridir. Çoğu kişi LinkedIn’i kendi profesyonel ağını yönetmek için kullanırken, büyük ve küçük işletmeler için profesyonel ağ olmanın ötesinde bir değer kazanmıştır. Bugünler de LinkedIn, global olarak en iyi B2B platformlar arasında yer alıyor.

Online satış genellikle B2B işletmeler için zorlu bir sürece sahiptir. Bunun nedeni, yeni bir satıcı/iş ortaklığı kurma sürecinde KOBİ’ler için alternatifler fazladır. B2B işletmelerin satışlarını arttırmasının en güçlü yolu, güçlü müşteri ilişkileri kurmaktır.

Müşteri ağı oluşturmak, onların neyi daha çok önemsediğine dair bilgiler edinmenin en basit yoludur. Müşterilerinizin LinkedIn üzerindeki hareketleri size gerekli bilgileri verecektir.

KOBİ’ler için etkili müşteri ağı oluşturmanın dört aşamasını aşağıda bulabilirsiniz.

bulut-sirket-linkedin

  • Müşterinizin kim olduğunu ve isteklerini anlamaya çalışın

Örnek vermek gerekirse, bir yazılım geliştirme şirketinin potansiyel müşterileri CIO / CTO / CMO / CEO’dur. Müşterileriniz profesyonel kişilerden oluşacağı için kim olduklarını iyice analiz etmeniz gerekmektedir.

Müşterinizi tanımlayan ikinci bir adım ise, bulundukları coğrafi konumlarıdır. Bu sayede ulaşmanız gereken müşteri konumlarını kendi konumuz ile karşılaştırarak onlara bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Müşterileriniz olabilecek ağı tanımladıktan sonra, ‘LinkedIn Arama’ özelliğini kullanabilirsiniz. Güçlü bir arama, insanlara ve şirketlere ayrılmış en etkili sonuçları gösterir. Seçeneklerden ‘kişileri’ seçin ve müşterilerinizin çoğunun bulunduğunu düşündüğünüz konumlarını girerek aratın. Tam bu noktada ulaşmanız gereken profesyonel ağı karşınızda bulacaksınız. Bu kişilerin profillerini ziyaret ederek, firmanızla ilgili tanıtıcı mesajlar gönderebilirsiniz.

  • Kişilere bağlanın ve ilişkilerinizi kurun

Yukarıdaki önerilerimizle artık potansiyel müşterilerinizin olduğu ağa ulaştınız ve şimdi bağlantı kurma zamanı!

Profesyonel bir ağa sahip olmak demek, bağlantı kuracağınız kişileri rastgele seçmek ve onlara sürekli takip davetleri göndermek demek değildir. Müşterileriniz olabilecek potansiyeldeki kişileri dikkatlice seçip onları mesajlarınızla sıkmamanız gerekmektedir.

Bağlantı kurmayı düşündüğünüz kişi ile aranızda, ortak bir bağlantınızın olup olmadığına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aradaki bağlantılar karşınızdaki kişiye daha çok güven verecektir.

  • Bağlantı kurmak istediğiniz kişilere özel, mesajlar gönderin

Özel bir mesaj, sizinle bağlantı kurmayı düşündüğünüz kişi ile aranızda güçlü bir bağ oluşturmanızı sağlayacaktır. Unutmamak gerekir ki ilk izlenim her zaman önemlidir. Karşı tarafa göndereceğiniz doğru bir mesaj ise, davetinizin kabul edilme olasılığını arttıracaktır.

Üçüncü bir kişiyle ilk kez bağlantı kurduğunuzda, sorular sorarak bunaltmak yerine fırsatlar sunun.

Örnek: “Merhaba [isim], size zaman ve para kazandıracak yazılımızı/ürünümüzü tanıtmayı planlıyorum. Sizinle iletişim kurmayı herkesten daha çok istiyoruz.”

Böyle bir davet, karşınızdaki kişiye, özel bir mesaj gönderdiğiniz izlenimi verir ve bu sayede karşınızdaki kişinin profesyonel ağında, bir satıcıdan öte, o kişiye fırsatlar sunan bir bağlantı olmuş olursunuz.

  • Güçlü içerikler ile iletişime geçin

LinkedIn, ağınıza içeriklerinizi iletmek için yollar sunuyor. Ağınız için alakalı olacağını düşündüğünüz blog gönderilerini yazarak yayınlamak için içerik yayınlama özelliğini kullanabilirsiniz.

Unutmayın içerik her zaman her yerde kraldır!

İçerikleriniz aracılığıyla eyleme dönüştürülebilir fikirleri ve düşünceleri paylaşın. Ağınız, içeriğinizle etkileşime geçmeye başladıkça, profil ziyaretleriniz artacaktır.

Yukarıdaki 4 adım ile işleriniz nasıl büyüyor?

Çevrenizdeki en alakalı ve değerli kişilerin oluşturduğu bir ağı oluşturmak için dikkatlice vakit ayırırsanız, mesajınızın, potansiyel müşterileriniz veya etkileşim kurmayı düşündüğünüz kullanıcılara ulaşma olasılığını arttırırsınız.

Ağınız için harika içerikler sunduğunuzda, kendinizi bir adım daha öteye taşımış olursunuz. Herkes değerli bir ekosistemin parçası olmayı seviyor, çünkü bu yeni fırsatlar yaratmaktadır. İçeriklerinizi ve güncellemelerinizi güçlü bir ağ ile paylaşmak, onlarla etkileşim kurmanın en etkili yollarından biridir. Profiliniz daha aktif hale geldikçe, kendinizi bir adım öteye taşımış olup, daha ulaşılabilir hale gelmiş oluyorsunuz.

LinkedIn, KOBİ‘ler ve yeni girişimler için güçlü bir platformdur. Yüksek kaliteli içerikler ile birleştirildiğinde, KOBİ‘lerin büyük firmaların çalışanları ile ilişkiler kurmasının önünde hiçbir engel olmayacaktır.