KOBİ’ler için 7 Yerel SEO İpucu

kobiler-icin-7-yerel-seo-ipucu-yeni

Belirli bir coğrafi bölgede hizmet veren işletmeler, Yerel SEO teknikleri ile internetteki görünümlerini arttırabilirler.

Yerel SEO stratejilerini henüz uygulamadıysanız üzülmeyin. Size aşağıda tavsiyede bulunacağımız teknikleri deneyerek, işletmenizi bir adım daha öteye taşıyabilirsiniz. Uyguladığınız online yerel pazarlama stratejilerinizden nelerin eksik olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Aşağıdaki listedeki Yerel SEO maddelerini tek tek işaretleyerek uygulayın ve geride birşey bırakmadığınızdan emin olun 🙂

 • İşletmenizi Google’da Doğrulayın

İşletmenizin Google’da olup olmadığını teyit etmek için Google Benim İşletmem aracını kullanabilirsiniz. Google’ın sunmuş olduğu bu eşi benzeri olmayan araç üzerinden işletmenizi online dünyaya taşıyarak ilk adımı atmış olursunuz.

google-benim-isletmem

 • Google Benim İşletmem aracınızı özelleştirin

Artık Google Benim İşletmem platformuna işletme girişinizi yaptığınızdan eminseniz sıra ikinci adımı atmaya geldi. Profilinize işletmeniz ile alakalı fotoğraflarınızı, çalışma saatlerinizi, ulaşım krokinizi ve iletişim bilgileriniz gibi önemli bilgileri ekleyin. Bu müşterilerinizi işletmenize ulaştırmanın en kolay yoludur. İşletmenizi ziyaret edecek bir müşterinizi, ayrıntılar içinde boğulmaktan kurtarabilirsiniz.

 • İşletmeniz ile ilgili yorumlar alın

Potansiyel müşterileriniz, iletişim bilgilerinizi görmek haricinde şirketiniz ile ilgili yapılan yorumları da görmek isteyecektir. Bu madde en önem verdiğimiz maddeler içerisinde olup büyük derecede önem taşımaktadır. İşletmeniz ile ilgili ilk etapta yorum yapacak müşterileriniz yok ise çalışanlarınız yada eşiniz, dostunuzdan bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Onların işletmeniz ile ilgili yapacakları doğru ve tutarlı yorumlar üçüncü kişiler için her zaman faydalı olacaktır.

google-haritalar

 • İşletmenizi Google Haritalar’da listeleyin

Google Benim İşletmem girişiniz olduğunda, aşağıdaki basit adımları uygulayarak işletmenizi Google Haritalar’a da ekleyebilirsiniz:

 1. Bilgisayarınızda Google Haritalar‘ı açın.
 2. Bir adres arayın.
 3. Eksik yer ekle’yi tıklayın.

Not:

 1. Yerin adı, konumu ve kategorisi gereklidir. Diğer özellikler gerekli değildir, ancak inceleme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.
 2. Evinizi haritada hızla bulmak için ev adresinizi ayarlayın. Paylaşmayı seçmedikçe, başka kimse evinizi göremez.
 3. Haritalar’ı Basit modda kullanıyorsanız Google Haritalar’a eksik yer ekleyemezsiniz.
 • Web sitenizdeki adres bilgileriniz ile Benim İşletmem bilgileriniz tutarlı olsun

Yanlış bilgileri önlemek ve arama motoru optimizasyonuna yardımcı olmak için web sitenizdeki “Ad, Adres, Telefon” bilgilerinizin Google Benim İşletmem ile eşleştiğinden emin olun. Aksi takdirde, işletmeniz arama motoru sıralamasında daha alt sırlarda yer alacaktır.

 • İnternet sitenizde konum haritası kullanın

Müşterilerinizin işletmenizi daha kolay bulmalarına yardımcı olmak için web sitenizde iletişim bilgileri sayfanıza, bir konum haritası ekleyebilirsiniz. Eğer WordPress altyapısına sahip bir web siteniz var ise gerekli eklentileri WordPress üzerinden indirebilirsiniz. Bu Yerel SEO tavsiyemizi, Google tarafından sağlanan linkteki yöntemleri kullanarak uygulayabilirsiniz.

 • Web sitenizde Meta başlık ve açıklamalarınız ile ilgili Yerel SEO İpuçlarımız

Web siteniz arama sonuçlarına dahil edildiğinde kullanıcılar, küçük bir açıklama bulunan meta başlığı (alan adınızı değil, işletme adınızı) görürler. Kullanıcılar, web sitenize erişmeye gerek kalmadan, işletmenizin ne ile ilgili hizmet verdiğini anlayabilir ve böylece zamandan tasarruf edebilirler. Meta başlığı ve açıklamasını içerik yönetim sisteminiz aracılığıyla kendiniz ekleyebilir veya web tasarımcınızdan yardım isteyebilirsiniz.