İşletmenizin Neden Bir Web Sitesine İhtiyacı Var?

isletmenizin-neden-bir-web-sitesine-ihtiyaci-var

Bu yazımızda yerel işletmeler ve KOBİ’lerin neden bir web sitesine ihtiyacı var ve online dünyada etkili olabilmeleri için neler yapmaları gerekir bunlara değineceğiz.

İşletmelerin online olmalarının önemi her geçen gün giderek artmasına rağmen, birçok işletme hedeflerini buna göre yapmamaktadır. Yakın zamanda gerçekleşen bir araştırma raporuna göre, İngiltere’de ki küçük işletmelerin % 60’ının halen online dünyada varlığı bulunmamaktadır.

Birçok işletme sahibi, işlerini tamamen internetten bağımsız olarak görüyor, kendilerini tanıtmak ve yeni müşteriler kazanmak için halen geleneksel, çevrimdışı yöntemler kullanıyorlar.

İnterneti, bir iş aracı olarak kullanmak, kendilerini çevrimdışı olarak gören işletmeler için bile oldukça önemlidir. Güzellik merkezleri, fitness spor işletmeleri, tesisatçılar, sürücü eğitmenleri ve herhangi bir alanda hizmet veren işletmeler başarılarının tamamını çevrimdışı ilişkiler kurma yetenekleriyle ölçüyorlar.

Bir marka sahibi olarak, online dünyada yer alabilmek için büyük bütçelere ve personele ihtiyacınız yok, ancak internetin sizlere saylayacağı faydalardan yararlanmak için atabileceğiniz birkaç basit adım mevcut.

·       Bir Web Sitesi İle Erişilebilir Olun!

Web’den en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı, işletmenizin mümkün olduğunca erişilebilir olmasını sağlayarak, kullanıcılarınızın istedikleri zaman, sizinle uygun bir şekilde etkileşimde bulunmalarını sağlamaktır. Müşterileriniz 7/24 çevrimiçi durumdadır ve çevrimiçi oldukları her yerde işletmeleri ve kuruluşları ile etkileşimde bulunmayı isterler. Tabii ki bu her çevrimiçi platformda varlığınız olacağı anlamına gelmez. Kitleniz için en önemli olanları seçmek konusunda akıllıca davranmak gerekmektedir.

En basit tabirle, işletmenizle ilgili gerekli bilgilerin bulunduğu, kurumsal görünümlü bir web sitesi anlamına gelmektedir. Bu sayede web sitesiniz, müşterilerinizin 7/24 ulaşabileceği bir alan haline gelmiş olacaktır.

Herşey sadece web sitesi ile de bitmiyor ne yazık ki…

·       Yerelleşin!

Çevrimiçi araçlardan en iyi şekilde yararlanmak, dünya genelinde tanınmış bir firma olma anlamına gelmez, aslında tam tersi bir durum söz konusudur. Küçük işletmeler eğer başarılı olmak istiyorlarsa öncelikle yerel müşterileriyle iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Çevrimiçi olarak mevcut müşteriler ve potansiyel müşteriler ile iyi ilişkiler kurmak, bu başarıyı çevrimdışı başarıya dönüştürmek anlamına gelir. Bu da sadık müşterileri beraberinde getirir.

·       Çok yönlü düşünün ama gerçekten önemli olanlara odaklanın!

Göz önünde bulundurulması gereken ilk şeylerden biri, işletmenizin görünür olmasını sağlayan çevrimiçi kanallardır. Web siteniz sizin online dünyada görünün yüzünüzdür ancak markanızı potansiyel müşterilerinizin olduğu platformlara taşımanız gerekir.

Küçük bir işletme olarak, muhtemelen her şeyi yapmak için gereken zamana ya da kaynağa sahip olamayabilirsiniz ve üretken olmayan bir kanala yatırım yapmakta çok mantıklı olmayabilir. Müşterilerinizin çevrimiçi olduğu zamanlarda vaktinin çoğunu nerede geçirdiğini düşünün ve emeklerinizi bu doğrultuda harcayın.

·       Sosyal Medyanın Önemi!

Son olarak, en sadık müşterilerinize, çevrimiçi pazarlamanızı nasıl yapacağınızı düşünün. Sosyal medya, mevcut müşterilerin tavsiyelerde bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform olma yolunda ilerliyor. Müşteriler artık ürünler ile ilgili övgülerini yada şikayetlerini paylaşmak için Facebook ya da Twitter’a başvuruyorlar. Sosyal ağlar artık müşterilerin satın alma kararını büyük olasılıkla etkiliyor. Ne olursa olsun her firma sosyal medyanın nimetlerinden yararlanmalı.

Özetlemek gerekirse, bir web sitesi her firma için oldukça önemli olup bir web sitesi için çok fazla bütçe ayırmanız gerekmiyor. Her şey online olarak erişilebilir olmakla ilgilidir. Yukarıda anlattığımız maddeleri aklınızın bir köşesinde bulundurun ve çevrimdışı işiniz için kurumsal bir web sitesi oluşturmaya başlayarak online dünyanın nimetlerinden faydalanın.