Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanılır: KOBİ’ler İçin Kılavuz

instagram-hikayeleri-nasil-kullanilir-kobiler-icin-kilavuz

Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre instagram kullanıcılarının %80’i en az bir markayı takip ediyor ve %60’ı uygulama aracılığıyla yeni bir ürün hakkında instagramdan üzerinden bilgi alıyor.

Ayrıca 120 milyondan fazla kullanıcı, araştırdığı ürünün web sitesini ziyaret ediyor ya da doğrudan firmanın kendisine mesaj atıyor. Bu sayede kullanıcıların %30’u Instagram’da keşfettikleri bir ürünü satın alıyor.

Bir markanız var ve Instagram Hikayeleri’ne başlamak mı istiyorsunuz? Aşağıda sizler için maddeler halinde listeledik.

  • Ürünlerinizi ön plana çıkarmak yerine, arka planda neler döndüğünü gösterin!

Ürünlerinizin çekimlerini yaptıktan sonra, arka planda neler döndüğünü kullanıcılarınız her zaman için merak edecektir. Kullanıcılarınız sürekli olarak mükemmel derecede ön plana çıkarılmış ürünlerinizi görmekten bir süre sonra sıkılmaya başlayacaktır.

Kullanıcılar genelde arka planda nelerin döndüğünü merak ederler. Bir iş toplantısının komik kliplerini, ürünlerinizi üreten kişileri veya ürün çekimlerinin nasıl yapıldığını gösteren videolar daha çekici olacaktır.

  • Hikayelerinizde her zaman bir bağlantı paylaşın!

Bir instagram hikayesinde bağlantı paylaşabilmeniz için Instagram tarafından doğrulanmış olmanız şarttır. Bunun yolu da en az 10,000 takipçiniz olmasından geçiyor. Bu kişi sayısına ulaşmak için elinizden gelen herşeyi yapın. Instagram hikayesinde paylaşacağınız bir bağlantı kullanıcıları sitenize göndermenin en harika yoludur.

  • Anket yapın!

Hikayelerinizi görüntüleyen kişilerin pasif olması yerine onlara yapabilecekleri bir şeyi sunmak sayfanız da aktif olmasını sağlar. Ayrıca insanlar eğlenceli anketlere bayılırlar! Bu sayede sizde bir amaca hizmet etmiş olursunuz, ürünleriniz için geri bildirim almış olursunuz. Örnek vermek gerekirse, kullanıcılarınıza ayakkabılarınızın bağcıklı mı yoksa fermuarlı modellerinin mi daha kullanışlı olduğunu sorabilirsiniz.

instagram-hikayeleri

  • Bir hikayeniz olsun!

Firmanızla ya da ürünlerinizle ilgili yayımlayacağınız hikayeler her zaman ilgi çekici olacaktır. Üreteceğiniz her bir ürün için bir hikayeniz olsun. Örneğin, üreteceğiniz bir ürünün daha doğal gözükmesi için doğadan ilham aldığınızı anlatan bir Instagram hikayesi olabilir.

  • Referans videoları yayınlayın!

Eğer bir ürününüz için müşterilerinizden yazı olarak geri bildirim alıyorsanız bunu video da dönüştürmek çok faydalı olacaktır. Çünkü kullanıcıların satın alacakları ürünün faydalarını, yararlarını başkalarının ağzından duymaları her zaman daha etkili olacaktır.