İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir

Günümüzde büyük firmalar, en etkili içerik pazarlaması yapan firmalardır diyebiliriz!

Dijital ortamda müşterinin ürüne olan ilgini artırmak amacıyla yapılan çalışmadır. İçerik pazarlaması amacı itibariyle, ürün hakkında müşteriyi daha fazla bilgilendirmeye çalışır.

Eski pazarlama yöntemlerinin aksine, ürün odaklı değil müşteri odaklı yapılan çalışmaların tümüdür. Mesela internet ortamında deterjan satan bir firma, ürünün tüm özelliklerini sıralamak yerine, deterjan hakkında bilgilendirici bir içerik hazırlayabilir. Deterjanın nasıl kullanılacağını, hangi şartlarda işe yarayacağını etkili bir şekilde anlatır.

Buna benzer birçok örnek vermek mümkündür. Günümüzde internet ortamında kullanıcılar, satın alacakları ürün ya da hizmet hakkında daha fazla bilgi almak istiyorlar. Ürünü ya da hizmeti her yönü ile öğrenmek istiyorlar.

Blog siteleri, ticari olarak faaliyet gösteren web sitelerinin artık ayrılmaz parçalarından bir tanesidir. Web sitelerinde yer alan ürünler hakkında bilgilendirici yazıları, bu blog bölümünde bulmak mümkündür.

İnternet döneminden önce firmalar, ürünler hakkında bilgilendirici kataloglar ve broşürler hazırlatırlardı. Her ne kadar bu yöntem hala firmalar tarafından uygulansa da, artık büyük ölçüde internet ortamına kaydı diyebiliriz.

İçerik pazarlaması ne kadar etkilidir?

İnternet ortamında geçerli olan bir kural vardır. Bu kural milyonlarca internet kullanıcılarının alışkanlıklarından ortay çıkmıştır diyebiliriz. İnsanlar kendilerini bilgilendirici konularla ilgilenirler. Aslında ürün tanıtımının bu anlamda modası geçmiştir diyebiliriz.

İnsanları reklamlar ile sıkmaktansa, ürünü etkili ve kolay okunabilir bir içerikle anlatmanın daha faydalı olduğu internet üzerinden yapılan bu araştırma ile ortaya koyulmuştur. İçerik bu anlamı ile internetin en etkili reklam araçlarındandır desek yeridir.

Etkili ve yerinde bir içerik pazarlaması, müşteri ile kurulan sıkı bir bağ demektir.

Günümüzde internet ortamında, hazırlanan içerikler sanki müşteri ile konuşuyormuş gibi olmaktadır. İnsanlar kendilerinden bir parça buldukları ürünleri mutlaka satın alırlar. Burada amaç, ürünün hakkettiği ilgiyi etkili bir şekilde insanların görmesini sağlamaktır.

Mutfak robotuna ihtiyacı olmayan bir kişi, mutfak robotu hakkında okuduğu etkili bir içerikle, robotu satına almak isteyebilir.

İnternet ortamında satışları artırmanın sırrı, insanların psikolojilerine ve daha da önemlisi duygularına hitap edebilmektir. Kurallarına uygun olarak hazırlanacak bir içerik, bu olayı sağlamada oldukça etkilidir diyebiliriz.