Google Benim İşletmem Nedir? KOBİ’ler Neden Kullanmalıdır?

google-benim-isletmem-nedir-kobiler-neden-kullanmalidir

İşletmenizi Google Benim İşletmem İle Ön Plana Çıkarın!

Google’da işletmenizin görünürlüğünü arttırmak ve potansiyel müşterileriniz ile etkileşime geçmek hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Google, her zaman işletmelerin online dünyada bilinirliğini arttırmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Google, işletme sahiplerine işlerini ve iş yerlerini tanıtmak için bir çok seçenek sunmasına rağmen, bu seçenekler hakkında çoğu işletme sahibi hiçbir zaman bilgi sahibi olamamaktadır.

İşletme sahipleri daha önceden müşterilerine online dünyada ulaşmak için Google+, Google Haritalar ve Google Arama ağı gibi bir çok hesabı yönetmek zorunda kalmıştı. Bu soruna bir çözüm olarak Google, Google Benim İşletmem’i sunarak tüm bu uygulamaları tek bir platform altında topladı.

Google Benim İşletmem’i öne çıkaran birkaç temel özelliği aşağıda sizler için maddeler halinde sıraladık.

 1. Google Benim İşletmem Nasıl Çalışır?

Google, işletmenizi Google Benim İşletmemde listelemek için sizden farklı bilgiler talep etmektedir. Bunlar arasında kullanıcı bilgileri, üçüncü taraf sağlayıcılar, doğrulanmış işletme bilgileri ve Google’ın işletme listelerinde derlenmesi için birkaç bilgi talep etmektedir. Google Benim İşletmem profilinizi oluşturduğunuzda, Google sizden bir PIN girerek hesabınızı doğrulamanızı isteyecektir. PIN, işletmenizin mail adresine olabileceği gibi, vereceğiniz telefon numarasına gönderilebilir.

 1. Hesabınızı Doğrulayın!

PIN’i girdikten ve işletmeniz için yerel girişi doğruladıktan sonra, profil sayfanızı yönetmenize izin verilir. İşletme girişinizi doğruladığınızda, marka erişiminizi büyük ölçüde genişletme ve Google ile potansiyel hedef kitlenizle daha fazla bilgi paylaşma fırsatına sahip olursunuz. Hesabınızı doğruladıktan sonra, aşağıdaki bilgileri Google ile paylaşmanız faydalı olacaktır.

 • Firmanızı tanıtan birkaç fotoğraf
 • Detaylı yaptığınız işi açıklayan metin
 • Ürünleriniz ile ilgili tanıtım
 • Çalışma saatleriniz ve konum bilginiz
 • İşiniz ile ilgili videolar

3. Google Benim İşletmem Yönetim Paneli

Google Benim İşletmem, işletmelerin Google arama motorunda varlıklarını göstermenin en etkili ve hızlı yoludur. Google Benim İşletmem yönetim paneli size aşağıdaki imkanları sağlar.

 • Google’da en yeni ve güncel işletme bilgilerinizi etkili bir şekilde yöneterek güncelleyebilirsiniz.
 • Aynı zamanda Google+ sayfası aracılığı ile şirketinizin marka bilinirliğini arttırabilirsiniz.
 • Müşterileriniz veya kitleniz, iş sayfanızı takip ettiğinde, iş profilinize yorum yapıp değerlendirmede bulunduğunda, panel üzerinden bunları görebilirsiniz.

4. Daha Fazla Avantaj Elde Edin!

Google Benim İşletmem, şirketlerin büyüklüğünden veya konumundan bağımsız olarak her şirkete fayda sağlamaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi avantajlardan yararlanmak için Google’ın doğrulama sürecinden geçmeniz gerekmektedir. Google Benim İşletmem’in size sağlayacağı ek avantajlar aşağıdaki gibidir.

 • İşletmenizi daha erişilebilir ve Google’ da daha kolay bulunabilir hale getirebilirsiniz.
 • Müşterilerinizin yorum yapmasına imkan sağlar ve yanıtlamanıza olanak sunar.
 • Müşterilerinizin işletmenizi nasıl aradığı ile ilgili bilgiyi analiz edebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizin oluşturduğu coğrafi bölgeyi öğrenerek pazarlama stratejilerinizi o bölgere odaklanarak gerçekleştirebilirsiniz.
 1. Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Google Benim İşletmem’in tüm inanılmaz avantajlarından faydalanırken, başarı olmak için aşağıda dikkat etmeniz gerekenleri sizler için belirttik.

Şirketinize ait fiziksel adresiniz mutlaka olsun!

Her işletmenin, fiziksel bir adresi olmalıdır. Evden yönettiğiniz bir işletmeniz olabilir, ilk aşamada ev adresiniz belirtmeniz sizler için faydalı olacaktır. Daha sonrasında bir ofise taşınmanız durumunda fiziksel adresinizi güncelleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem hizmeti ücretsizdir!

Google, işletmeninizin doğal arama sonuçlarında göstermek için sizden herhangi bir ücret almamaktadır. Bu sayede firmanızı internette aratan müşterilerinize ücretsiz olarak kendinizi tanıtma fırsatı bulabilirsiniz. Ancak yaşadığınız bölgeye Google üzerinden ücretli reklam vermek isterseniz Adwords’u araştırmanızı sizlere tavsiye ederiz.

Kalite Kurallarına uyun!

İşletmenizi güncellemeye başlamadan önce, Google’ın Kalite Kurallarını tam olarak anladığınızdan emin olun. Bu standartlara uyulmaması, işletmenizin Google’da onaylanıp görünmesini engeller.

Kullanılabilirliği Bilin!

Ne yazık ki Google Benim İşletmem, yalnızca belirli ülkelerde kullanılabilir. İşletmenizin listelenmeye uygun olup olmadığını belirlemek için Google Benim İşletmem hesabınızda oturum açtığınızda Yeni giriş ekle’yi seçmeniz yeterlidir. Ardından açılır menüden ülkenizi seçebilirsiniz.