Evergreen İçerik Nedir, Neden Önemlidir?

evergreen-icerik-nedir-neden-bu-kadar-onemlidir

İçerik pazarlaması, SEO veya herhangi bir türdeki web pazarlamacılığı ile ilgileniyorsanız, muhtemelen “evergreen content” ifadesini duymuşsunuzdur. Peki, evergreen içerik nedir ve neden SEO için faydalıdır? Bu yazımızda bu soruların cevaplarına değineceğiz.

Neden “Evergreen İçerik” Olarak Adlandırılıyor?

Evergreen” sözcüğü, İngilizce’de daima yeşil kalan ve yaprak dökmeyen ağaçlar anlamına gelmektedir. Yaprak dökmeyen ağaç sürekli yaşamın simgesidir çünkü yaprakları dökülmek yerine mevsimler boyunca kendilerini korurlar. Ağaçlar gibi, evergreen içeriklerde her zaman sürdürülebilir ve kalıcı olarak kabul edilir.

Evergreen İçerik, editörler tarafından okuyucuların ilgisini çeken belli türdeki hikayeleri tanımlamak için sıklıkla kullanılır. Evergreen içerik, her zaman kalıcı olan içeriktir, tıpkı yeşil ağaçların yapraklarını yıl boyunca muhafaza ettiği gibi. Arama motorları tarafından çevrimiçi olarak bulunabilmek için tarihlendirilmemiş ilginç ve alakalı içeriklerdir.

Sürekliliğini koruyan bir içerik, web sitenize daima trafik sağlamaya yardımcı olabilir ve ilk yayınlandığı tarihten itibaren aylar veya yıllar boyunca arama motoru sıralamalarında önemli bir yer tutar.

Evergreen içeriğin neden bu kadar güçlü olduğunu daha iyi anlamak için, arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Arama motorları aşağıdaki üç aşamada çalışır:

 • Tarama (İçerik botlar tarafından keşfedilir.)
 • İndeksleme (Anahtar kelimelerin analizi ve içeriğin saklanması.)
 • Geri alma (Kullanıcı sorgusu, endeksli anahtar kelimelerle eşleşen ilgili sayfaların bir listesini getirir.)

Arama motorları sürekli olarak botlarını, bir kullanıcının arama sorgusuyla en iyi eşleşen anahtar kelimeleri bulmak için, yüz milyonlarca mevcut web sayfasını taramaktadır.

Evergreen İçerik Ne Değildir?

Tam olarak evergreen içeriğin nasıl üretileceğini anlamak için, hangi türden içeriklerin sürekli değişiklik göstermeyeceğini bilmeniz gerekir. Aşağıda güncelliğini bir süre sonra kaybedecek olan içerikleri inceleyebilirsiniz.

 • Değişebilir veya güncelliğini yitirebilecek sayısal raporlar ve istatistikleri içeren makaleler bir süre sonra güncelliğini yitirebilirler. Bunun gibi bir içerik yayınlıyorsanız, en iyisi içerikte zamanın belirtilmiş olması gerekmektedir. Çünkü birisi belirli bir yılı baz alarak diğer bir yıl ile karşılaştırmak için bilgi arayabilir. Bu türde içeriklerin çok fazla web trafiği elde etmesini beklemeyin.
 • Mevcut giyim stilleri veya moda trendleri gibi trend olan konular gibi çok hızlı bir şekilde tarihlenmektedir. Bu tür içerikler sürekliliğini korumaz, gelip geçicidir.
 • Tatil veya mevsimlik makaleler genellikle evergreen içerik olmaktan uzaktır. Ancak, içerik yeterince genel ise yıllık tatil yerleri hakkında bilgi aramak isteyenler, web sitenizi yılın belirli zamanlarında ziyaret edebilirler.
 • Ve doğaları gereği, günlük haber içerikleri genellikle sürdürülebilir içerik olmaktan uzaktır.

Hangi içerikler Evergreen Olabilir?

Aşağıda, yarattığınız bir içeriğin uzun ömürlü olması için kullanabileceğiniz başlıca içerik konularını bulabilirsiniz.

 • Sıkça Sorulan Sorular,
 • Endüstri ile ilgili ipuçları,
 • “Nedir, Nasıl yapılır?” makaleleri veya tavsiyeleri,
 • Ansiklopedi yazıları,
 • Ürün incelemeleri, değerlendirmeleri ve tanıtımları
 • Videolar.

Yukarıda anlattıklarımızı uygulayarak web siteniz için eskimeyen içerikler yaratabilir, okuyucularınıza, aylarca hatta yıllar boyunca ziyaret edebilecekleri faydalı içerikler sunabilirsiniz.