E-posta ve SMS Pazarlaması Yaparken Hukuki Açıdan Dikkat Edilmesi Gerekenler

e-posta-ve-sms-pazarlamasi-yaparken-hukuki-acidan-dikkat-edilmesi-gerekenler

E-posta ve SMS pazarlaması yaparken hukuki açıdan dikkat edilmesi gereken bazı standartlar vardır bu standartlar uluslararası standartlara göre düzenlenmiştir.

AB ülkeleri ve ABD de var olan sistem ülkemizde de geçerlidir.

Bu alanda en önemli düzenleme 15 Temmuz 2015 tarihinde “Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik” ismiyle resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu düzenleme özellikle internet erişimi ve telefon bağlantısı için sağlanan servisler kapsamında ele alınmaktadır. Sms ve e-posta pazarlamasının özellikle son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılması bu düzenlemeyi mecburi hale getirmiştir.

 Toplu e-mail gönderimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Öncelikle Gönderim yapacağınız veri tabanınızdan izin almanız gerekmektedir
  • Mail sonuna üyelikten ayrılmak için link eklemeniz gerekmektedir
  • Spama düşmeyecek mail içeriğiniz olması gerekmektedir. Bir diğer anlamda yazı ve görsel oranlarınız birbirine yakın olmasıdır.
  • SMS kampanyalarında mersis numaranızı belirtmiş olmanız gerekmektedir.
  • Eğer SMS kampanyası yapacak iseniz bir diğer husus ise SMS iptali için gerekli bilgilendirmeyi yapmaktır. Sizden SMS almak istemeyenler olacaktır.

Alıcıdan izin almadan e-posta göndermeyin!

Gönderim yapacağınız şahıslardan e-postalarını isterken öncelikle izin istemeniz gerekmektedir. İzinsiz yapılan gönderilen SPAM olarak adlandırılmaktadır. Diğer bir konuda bir kişi size e-postasını ne kadar bırakmış olsa da bu e-posta pazarlaması yapabileceğiniz anlamını taşımamaktadır. Listenizdeki her bir kişiye mutlaka mail gönderimi yapabileceğinizi gösteren ve karşınızdaki kişinin de mail almak istediğini onaylatan bir form doldurtmanız gerekmektedir. Belki bu sayede listenizdeki kişi sayısı azalacak fakat elinizdeki mevcut liste sizden haber almak isteyen daha kaliteli bir kitleden oluşacaktır.

SMS pazarlaması yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar ise;

SMS pazarlamasında da e-posta pazarlamasında olduğu gibi dikkat edilmesi gereken husular vardır. E-posta pazarlaması için kaliteli bir listemiz olması gerektiğinden bahsetmiştik aynı SMS pazarlaması içinde geçerlidir. Listenizdeki kişiler sizden SMS almak isteyen kişilerden oluşması gerekmektedir. Listenizdeki her bir kişiden onaylı izin almanız gerekmekte. Diğer bir yandan ne kadar kaliteli bir listeniz olduğunu düşünseniz de sizde SMSpazarlaması için SMS almak istemeyen kişiler olacaktır. Bu kişilerin listenizden rahat bir şekilde çıkış yapabilmesi için İPTAL için gerekli bilgilendirmeyi aynı SMS içerisinde paylaşmanız gerekmektedir.