e-Posta Pazarlamasını Doğru Kullanmanın 10 Altın Kuralı

e-posta-pazarlamasini-dogru-kullanmanin-10-altin-kurali

Yapmış olduğunuz bir e-Posta pazarlama kampanyasının başarısını belirleyebilecek çeşitli faktörler vardır. Bu faktörlerin hepsi, tüm şirketlerin göz önünde bulundurması gereken kurallardır.

Kurallar ne kadar anlaşılabilir gibi görünse de, tecrübelerimiz birçok şirketin hala onları kullanmadığını gösteriyor. Bu nedenle çoğu e-Posta pazarlama stratejisi ya tamamen başarısız ya da istenilen kadar etkili değil.

Sizinde başarısız kampanyalar listesinde adınızın yazılı olmasını istemezsiniz değil mi? Bu yüzden aşağıdaki 10 e-Posta pazarlama altın kuralını bir kenara not edin!

  • İnsanların beklediği dışında bir e-Posta göndermeyin!

Bir e-Posta pazarlama kampanyası hazırlamadan önce kendinize sormanız gereken ilk soru: ‘Alıcı aslında bu e-postamı bekliyor mu?’ Amaç, e-postaları rastgele bir kişi listesine göndermek değil, ürün veya hizmetlerinize ilgi duyan kişilere odaklanmaktır. Veri toplama işlemini gerçekleştirirken, ihtiyaç duyduğunuz potansiyel müşteri kalitesini sağladığınızdan emin olun.

Bir müşteriniz kendisine “e-posta gönderim” iznini verebilir, fakat gerçekte bu mail ile ilgilendiği anlamına gelmeyebilir. En önemlisi, herhangi bir “müşteri veritabanını” satın almayın ya da kiralamayın! Çünkü bu kötü bir işlemdir, ne yazık ki size sorun yaratmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

  • İzinli e-Posta listenizin, en iyi liste olduğuna emin olun!

İzinli liste, e-Posta pazarlama kampanyanızın temel taşıdır. Bu nedenle, olabildiğince iyi bir şekilde bu listeyi ele alın. Birisi artık e-Postalarınızı almak istemiyorsa, onları veritabanınızda tutmanın bir anlamı yoktur.

e-Postalarınızın üst ve alt kısımlarında oldukça görünür bir “abonelikten çıkma” bağlantısı ekleyin ve maili spam olarak bildiren tüm kullanıcılarınız listenizden kaldırın. Veritabanınızı aktif ve iyi durumda tutmak için gerçekten önemli olan şey, etkin olamayacağınız mail adreslerinizi liste dışında tutmak olacaktır.

  • Kullanıcılarınıza ismiyle hitap edin, onları kişiselleştirin!

Müşterilerinizle nasıl bir ilişki kurmak ve sürdürmek istediğinizi düşünün ve onlarla e-posta yoluyla iletişim kurarken uygun tonu kullanın. İlişkilendirmeyi yapmak için kullanıcı e-postalarını kişiselleştirin.

Kullanıcınızın ismi, çalıştığı şirket, telefon numarası bu noktada size yardımcı olacaktır. Ayrıca, kullanıcılarınıza yalnızca promosyon teklifleri sunarak onları bombardımana tutmak yerine, onları tanımak için atacağınız anket e-Postaları sizlere uygun bir liste yaratmak için yardımcı olacaktır.

  • Her zaman şirket künyenizi ön planda tutun!

Gönderenin adı, logosu, resimleri, bağlantıları veya başka bir öğe ile olsun, müşteri ilk bakışta sizi tanıyabilmelidir. Kendinizi açıkça tanıtmak, onlarla güven ilişkisi kurmanıza yardımcı olur ve bu nedenle size bağlılıklarını arttırır. Kendilerini gizlemek, spam yapanların yaptığı şeydir ve bu da ISS’nin sizi engellemesini kolaylaştırır. e-Posta pazarlama platformunuz, bu konuda büyük bir müttefikiniz olacaktır, onların işinizin bir parçası olmasına yardımcı olun!

  • Kampanyalarınızı sonuçlarını izleyin!

Listeniz her geçen gün daha da büyüyecektir. Bu yüzden değişiklikleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz ve stratejinizi buna göre uyarlamanız önemlidir. e-Posta pazarlama platformunuz tarafından sağlanan istatistikleri analiz etmek ve anlamak, kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını anlamanızı sağlayacaktır. Bunu başarmak için, e-Posta pazarlama platformunuzun bu bilgileri en iyi şekilde kullanmanıza ve stratejinizi geliştirmeniz için size gerekli raporları sunması önemlidir.

  • e-Posta tasarımınıza dikkat edin!

Maillerinizde güven duygusu oluşturmak için tasarım çok önemlidir. ‘Harekete geçirici!’ mesajlarınızı alıcının tıklamasını istediğiniz tüm düğmeleri ve bağlantıları mailinizde bulundurun. Html ve CSS düzenini ihmal etmeyin, çünkü mesajınızın düzeni çok önemlidir. Tüm alıcıların mailinizi doğru bir şekilde görüntüleyebilmelerini sağlamak için e-Postanızı tüm farklı tarayıcılar, web posta platformları ve mobil cihazlarda kontrol edin.

  • Spam kutusuna düşmeyin!

e-Postanızın spam olarak işaretlenmesini önlemek için HTML kodunu da optimize etmelisiniz. E-postalarınızın spam olarak işaretlenmesini önlemenin bir başka iyi yolu da, resimler ve metin arasında iyi bir denge sağlamaktır. Çünkü yalnızca resim içeren e-Postalar spam olarak algılanabilir. Yalnızca metin içeren e-Postalar ise kullanıcı tarafına sıkıcı olabilmektedir. Yine, kullanmakta olduğunuz e-Posta platformunuzun tavsiyesi bu açıdan çok yararlı olacaktır.

  • Kendinizi yenileyin!

Maillerinizin açılma ve tıklama oranlarının düştüğünü fark ederseniz, bunun alıcıların sıkılmasından veya verdiğiniz mesajların hayal kırıklığına uğrattığından dolayı olduğunu düşünmenizde fayda var!

Kullanıcının dikkatini çekmek ve onları listenizde tutmak zorundasınız. Bunun sırrı onları şaşırtmaktır. Kullanıcı üzerinde mümkün olan en büyük etkiyi anlamak için, e-Postanın tasarımı, gönderim zamanı, e-Postalarınızın hemen hemen her yönü ile deneme yapabilirsiniz. Eğer maillerinizi sürekli olarak aynı şekilde yapılandırırsanız iyi olabilir, ancak etkisini bir süre sonra yitirir. Örneğin, X şirketinin, “% 15 indirim!” gibi yada “Fiyatları düşürdük! ” gibi konu başlıklarıyla gönderdikleri maillerin açılma oranları daha yüksek olacaktır. Bu durumda, alıcılar e-Postayı tamamen meraktan açmak zorunda kalacaklar.

  • Mobili düşünün!

e-Posta pazarlaması, giderek karmaşıklaşan bir değişimden geçiyor. İletişiminizin bu yeni duruma adapte olması gerekiyor, çünkü alıcılarınızın en az % 30’u e-Postanızı akıllı telefonlarından açıyor olacak. Sonuç olarak, alıcılarınızın % 100’ünün maillerinizi görüntüleyebilmesini istiyorsanız, basit bir HTML mail göndermek artık yeterli olmayacaktır. Mobile duyarlı e-Posta tasarımı, maillerinizi her alıcının açmak için kullandığı ortamı uygun şekilde uyarlamanıza yardımcı olabilir.

  • Güvenilir, profesyonel ve teknolojik bir mailing platformu ile çalışma!

e-Posta pazarlama platformunuzun işi, e-Posta göndermenize yardımcı olmakla sınırlı değildir. Ayrıca sizi bilgilendirmeli ve e-Posta pazarlama stratejinizi geliştirmeye yönelik öneriler sunmalıdırlar. Kullandığınız e-Posta pazarlama platformunun, gönderdiğiniz tüm e-Postalar üzerinde doğrudan bir etkisi olacak, tüm teknik kurallara uygun olduğundan emin olmalısınız.

e-Posta pazarlama kampanyalarınızda başarı elde etmek, uzun ve devamlılık gerektiren bir süreçtir. Mail gönderim platformunuz ile yaptığınız ortak çalışmanın bir sonucudur.