E-Posta Pazarlamada İzin Neden Önemlidir?

e-posta-pazarlamada-izin-neden-onemlidir

e-Posta pazarlaması yaparken müşterilerinizden izninizi alın!

Neden mi e-Posta izni almanız gerekiyor?

15 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan 29417 sayılı yasa gereğince, izinsiz e-posta gönderimi tamamen yasaklandı. Kanun maddesinin resmi gazetede yayımlanmasından sonra artık izinsiz olarak elektronik posta gönderimi tamamen yasaklanmış oldu.

Öncelikle izin almadan kimlere elektronik posta gönderilebilir birkaç madde ile sıralayalım:

  • Yasa kapsamı dışında kalan ve istisna olan durumlar var. Eğer posta gönderdiğiniz kişi ile belirli bir süre ticari geçmişiniz varsa, izinsiz posta gönderebiliyorsunuz. Aranızda ticari ilişki olan kişilere belirli bir süre fatura kesmiş olmanız da, izinsiz posta göndermenize imkan tanıyor.
  • Posta göndereceğiniz kişinin mesleğine yönelik izin almadan gönderi yapabilirsiniz. Mesela firmanızda pazarlama bölümünde çalışan bir kişiye izin almanıza gerek olmadan mesleği ile ilgili program satışı ve bilgilendirme amaçlı mail gönderebilirsiniz.

Posta gönderiminde izin listesi oluşturmanız, karışıklığın önüne geçilmesi açısından önemli olacaktır. İlgili yasadan sonra birçok firma, posta gönderilecekler listesi hazırlamış durumdadır.

İzinsiz posta gönderiminde ceza oranları da yükseltilmiştir. İdari para cezalarının yanı sıra bazı yaptırımlar da firmalara uygulanabilir.

E-Posta-Pazarlamada-Izin-Neden-Onemlidir

E-Posta Pazarlamanın Önemi!

E-posta pazarlama, firmaların ürünlerini tanıtmanın en önemli yollarından bir tanesidir ve firmalar bu yolla doğrudan hedef kitleye ulaşabilir. Firmaların postaları kabul eden kişilere teşekkür postası göndermesi hem kişinin yaptığı başvurunun onaylanmış olmasını hem de firmanın kullanıcısına olan ilgisini gösterir. Bu postaların içeriğinde aynı zamanda firmanın ürünlerine yönelik reklam içerikleri bulunacağından dolayı karşıdaki kişinin firmanın gönderdiği postaları kabul etmesi, ürünü ya da posta içeriğini öğrenmek istediğini gösterir.

Spam’a Düşmeyin!

Firmalar oluşturdukları posta listesine göre, birçok posta adresine gönderide bulunurlar. Pazarlamanın etkili yollarından bir tanesi olan bu yöntem, izin alındığı sürece sıkıntı oluşturmayacaktır. Yasadan önce Spam adı verilen istenmeyen postalar kutusuna düşen bu tür gönderiler bulunuyordu. Spam yani istenmeyen postalar, e-Posta sahibi tarafından yalnızca belirli postaların gelen kutusuna düşmesini, diğer postaların ise istenmeyen posta olarak işaretlenmesi sonucunda ayarlanmaktadır.

Elektronik posta yoluyla yapılan pazarlama, internet ortamında yapılan pazarlama çeşitlerinden birisi olduğunu sizler için yazımızda anlatmaya çalıştık. Bu yöntemin etkisi, diğer yöntemlerde olan dolaylı yoldan değil de doğrudan hedef kitleye ulaşmaktır. Bu açıdan bakıldığında firmaların izin alarak bu etkili reklam yöntemini neden benimsedikleri daha iyi anlaşılacaktır.