Dijital Pazarlama İle Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

dijital-pazarlama-ile-geleneksel-pazarlama-arasindaki-fark-nedir

Geleneksel pazarlama, dijital pazarlama ile karşı karşıya.

Teknoloji geliştikçe şirketlerde kullanılan pazarlama stratejilerinin de teknolojiden nasibini almamış olması kaçınılmaz bir sonuçtur. Çok değil sadece bundan bir kaç yıl önce şirketler reklamlarını dergi, gazete, reklam panosu ve broşürler üzerinden yüksek maliyetler ile duyururken şimdi düşük maliyetler ile arama motorları, bloglar, sosyal medya ve mailing üzerinden duyurabiliyorlar.

Geleceğin daha da dijitalleşeceğini varsayarsak ki şuan kullandığımız her şey a’dan z’ye dijitalleşmiş durumda olduğu için pazarlama da bu dijitalleşmeden her geçen gün daha da nasibini alacaktır. Burada önemli olan insanlar tarafından üretilecek olan pazarlama stratejilerinin her zaman aynı benzerlikte olacağıdır. Teknoloji ilerleyebilir fakat insanların alış ve satış alışkanlıkları uzun vade de değişmeyeceği için şirketler, kullanıcıları için aynı stratejileri kullanacak, kullanıcılar ise eski alışkanlıklarını daha uzun bir süre sürdürecek gibi gözükmektedir.

Kısaca şunu söylemek gerekir ki pazarlama aynı pazarlama fakat kullanılan teknik ve yöntemler değişmiştir.

Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlamanın sahip olduğu farklılığı başlıca ele alalım.

1. Tüketiciye erişim

Geleneksel pazarlamada tüketiciye ulaşmak sınırlı iken dijital pazarlamada böyle bir sınırlama yer almamaktadır. İşletmeler tek bir mail veya post ile tüm dünyaya erişebilirler. İnternet aradaki mesafeyi ortadan kaldıracaktır. Erişilen müşteriyi her zaman dönüşüm ile sonuçlandırmak önemlidir.

2. Düşük Maliyet

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre daha az maliyetlidir. Düşük bütçeler ile daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Pazarlamaya ayıracak fazla bir bütçeniz yok ise kesinlikle dijital pazarlamayı tercih etmelisiniz. Geleneksel pazarlama her zaman daha maliyetli olacaktır.

3. Zamandan tasarruf

Geleneksel pazarlamada bir kampanyanın hazırlanması müşteriye ulaştırılması ve sonuçlara ulaşmak dijital pazarlamaya göre daha uzun bir süreç gerektirir ve bu da daha çok zaman harcanması anlamına gelmektedir. Dijital pazarlama ile anı yakalayıp tüketiciye ulaşmak çok daha kolaydır. Günün trendlerini kullanarak dijital dünyanın nimetlerinden daha çok faydalanabilirsiniz.

4. İletişim Dili

Geleneksel pazarlamada müşterilere karşı olan iletişim daha resmi bir biçimde yapılmaktadır. Genellikle uzun cümleler kullanarak müşteriyle iletişime geçer. Dijital pazarlamada hedef kitlenizi belirleyebileceğiniz için direkt olarak konuya bağlı olarak bu kitleyle iletişime geçebilirsiniz.