CRO (Conversion Rate Optimization) Nedir Ve Neden Önemlidir?

cro-conversion-rate-optimization-nedir-ve-neden-onemlidir

CRO olarak kısaltılan Türkçe açılımı “Dönüşüm Oranı Optimizasyonu” olan reklam, pazarlama, satış veya kullanıcılarınızı, harekete geçirme hedefine sahip olduğu pazarlama stratejilerinde, dönüşüm oranlarını iyileştirmesi sürecidir. Dönüşüm oranı, istediğiniz bir işlemi gerçekleştiren potansiyel müşteri sayısını ölçer.

Başarılı bir dönüşüm nasıl olur diye sorarsak, reklamınızı tıklayan kullanıcıların web sitenizden bir ürün veya hizmet satın alması, üyelik kaydı yapması veya tamamlanmış bir talep formu olarak tanımlanmaktadır.

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) ise, web sitesinin aldığı bir tıklamanın, satış, olası satış veya kayıt gibi işlemleri tamamlamış ziyaretçi sayısını arttırmaya yönelik bir süreçtir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu kampanyasının hedefi web sitenin aldığı trafiği artırmak değildir. Web sitesinin aldığı mevcut trafiğin dönüşüm sayısını artırmaktır. 

Örneğin, kullanıcılarınızı bir ürün satın almak için bir açılış sayfasına yönlendirilmelerini isteyen bir e-Posta gönderimi yaptığınızı varsayalım. CRO, daha fazla kullanıcının açılış sayfasında satın alma işlemi yapmasının yanı sıra bu e-postayı tıklamaya daha fazla odaklanmaya yarayacaktır.

CRO, bazen pazarlama optimizasyonu, web sitesi optimizasyonu, açılış sayfası optimizasyonu (LPO), growth hacking, optimizasyon ve test, müşteri deneyimi (CX), kullanılabilirlik (UX) veya pazarlama denemesi olarak da anılır.

“Optimizasyon” kelimesinin yaygın kullanımına rağmen, arama motoru optimizasyonundan(SEO) çok farklı bir kavramdır. CRO, insan davranışını optimize etmeye odaklanmıştır fakat SEO ise arama motoru davranışını optimize etmeye odaklanmıştır.

CRO (Conversion Rate Optimization) bir pazarlama tekniği olmasından öte, pazarlama sürecinizi daha iyi hale getirir!

CRO, tüm pazarlama, reklam, satış ve hatta iş süreçlerini iyileştirmeye odaklanan bir kavramdır. Bu nedenle çok değerlidir. Örneğin, kullanıcıların bir açılış sayfasını ziyaret etmelerini sağlamak için bir sosyal medya reklamına veya çevrimiçi görüntülü reklamcılığa önemli miktarda para harcadığınızı varsayalım. CRO ile söz konusu açılış sayfasındaki dönüşümü iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda getirinizi artırır.

Dönüşüm oranı optimizasyonunu yalnızca mevcut kampanyalara ve web sitelerinin açılış sayfalarına uygulanabileceği anlamına gelmez. Pazarlama ve reklam kampanyalarınız ve web siteniz bir CRO zihniyetiyle inşa edilmişse daha etkili olacaktır.

 • CRO ve A / B testi

CRO (A/B testi veya çok değişkenli test gibi) birbirine bağlı olma eğilimindedir. Bu tür testler yapılmadan dönüşümü iyileştirmek için değişiklikler yapılabilir, ancak CRO üzerine çalışan birçok profesyonel, dönüşümünü artıracağını düşündükleri için bu değişiklikleri orijinaliyle test ettiklerini ve sonra değişikliklerin gerçekten de dönüşüm getirip getirmediğini gözlemlemek isteyeceklerdir.

Ayrıca kullanıcılarını daha iyi anlamak ve ek dönüşüm optimizasyonu fikirleri bulmak için A/B testi sonuçlarını kullanırlar.

CRO ve A/B testi her zaman pazarlama ve reklamcılıkta kullanılsa da bu uygulama özellikle dijital pazarlamada yaygındır. Çünkü hızlı ve maliyetsiz bir şekilde değişikliklerin test edilmesine ve anında, kolayca ölçülebilen sonuçlara olanak tanır.

 • Dönüşüm oranı optimizasyonu yöntemleri

CRO ile dönüşüm oranı artışı elde etmenin bir yolu, bir dönüşüm oranı optimizasyon metodolojisinden yararlanmaktır. CRO ile bu karlı dönüşümün nasıl sağlanabileceğine maddeler ile örnekler verelim.

 1. Sitenizin trafiğini daima ölçün ve analiz araçlarından yararlanın.
 2. A/B testler ile açılış sayfalarınızın içinde en başarılı olanını seçin.
 3. Kullanıcılarınızı sıkmayacak anketler ile tepkilerini ölçmeye çalışın.
 4. UX dostu bir web tasarımız olsun.
 5. Siteniz hızlı yükselsin unutmayın ki hız her zaman önemlidir.
 6. Görsellerinizin çoklu olmasına ve yüksek çözünürlüklü olmasına özen gösterin.
 7. Ürün tanıtımlarınızda video kullanmaya özen gösterin.
 8. Bedava kargo imkanı her zaman sunun.
 9. İndirimlerinizi ve kampanyalarınızı duyururken her zaman anlaşılır bir dil kullanmaya özen gösterin.
 10. Çapraz satış tekniklerini kullanın.
 11. İletişim bilgileriniz doğru ve kolay ulaşılabilir olsun.
 12. Müşteri yorumları her zaman sizin için öncelikli olsun.
 13. Yutdışına satış yapıyorsanız sitenizde çoklu dil desteği mutlaka olsun.
 14. Ürün kategorileriniz her zaman çok popülerden az popülere doğru bir sırada olsun.
 15. Teslimat tarihi internet alışverişlerinde müşterilerin en çok önem verdikleri konudur.
 16. Stokta olmayan ürünlerinizi müşterilerinizin kafasının karışmaması için siteden kaldırın yada görünmez yapın.
 17. Alışverişi tamamlamak için üye olma zorunluluğunu kaldırın.
 18. Müşteri memnuniyeti her zaman önceliğiniz olsun.