CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

crm-musteri-iliskileri-yonetimi-nedir-ne-amacla-kullanilir

CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) kullanmadan müşterilerinizle ilişkileriniz ne kadar iyi? Onları ne kadar tanıyorsunuz?

CRM şimdilerde daha çok müşterilerle olan ilişkilerinizin yönetilmesi için geliştirilmiş yazılım çözümleri olarak adlandırılmaktadır.

Müşterilerinizi, satıcılarınızı ve firmanızla ilgilenebilecek diğer potansiyel kişileri ne kadar tanıyorsunuz? Bu ilişkileri yönetmek için iyi bir CRM sistemi kullanmıyorsanız, büyük olasılıkla bazı fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz.

CRM’in yani diğer bir adıyla müşteri “Müşteri İlişkileri Yönetimi” ilk zamanlarda müşterilerle ilişkileri yönetmeye odaklanmışken, bugün sisteme pazarlamanın da dahil edilmesi ile daha karmaşık hale gelmiştir. İyi tasarlanmış bir CRM sistemi ile işletme sahipleri tüm müşteri datalarını tek bir merkezi konumda yönetebilirler.

İşletme sahipleri firmalarının satış ve pazarlama bilgilerine kolayca erişebiliyorlarsa iyi bir CRM stratejisi geliştirmek daha kolay olacaktır. Gelişmiş raporlama özellikleri, kullanımı kolay panolar ve diğer özelleştirilebilir seçenekler sunan CRM sistemleri modern müşteri ilişkilerini ileriye taşımak isteyen işletme sahipleri için akıllı bir çözüm olmaktadır.

CRM sistemleri, müşteri ilişkilerini geliştirmenin önemli bir parçasıdır. İyi tasarlanmış bir sisteme sahip olduğunuzda verilerinizi rahatça kullanabilir ve müşteri bilgilerinizi rahatça görebilir aynı zamanda müşteri tabanınızla daha sağlıklı ilişkiler yaratabilmek için eksik olan noktaları görebilirsiniz.

Neden-CRM

Neden CRM(Müşteri İlişkileri Yönetimi)’e İhtiyacınız Var?

Eğer CRM sistemi kullanmıyorsanız işinizi düzene sokmanın, tasarruf etmenin ve müşteri tabanınızı büyütmenin yollarını kaçırıyor olabilirsiniz. Etkili bir CRM stratejisi işletme maliyetlerinizi azaltmanıza yardımcı olurken aynı zamanda ticari büyüme için size gerekli fırsatları ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Doğru bir CRM stratejisi ile neler yapabilirsiniz:

  • Hangi ürünlerinizin ve hizmetlerinizi size çok para kazandırdığını hangilerinin kazandırmadığını net bir şekilde görebilir hızlıca aksiyon alabilirsiniz.
  • Pazarlama çalışmalarınızı kolayca takip edebilir kendi yararınıza kullanabileceğiniz stratejiler geliştirebilirsiniz.
  • Yeni müşteri datanızı sisteme kolayca girerken mevcut müşterilerle olan iletişiminizi yönlendirmenize yardımcı olur.

İyi Bir CRM Çözümü Nasıl Seçilir?

Mevcutta var olan birçok CRM yazılımını karşılaştırırken dikkate almanız gereken bazı noktalar vardır. Örneğin kullanımı kolay ve işletmenizin ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri karşılayan bir sistem seçmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde işinizi görmeyecek bir CRM yazılımı seçerseniz paranızı boşa harcamış olacaksınız. Birçok işletme hazır sistemleri kullanmaktan ziyade kendi ihtiyaçları doğrultusunda özel dizayn edilen sonrasında geliştirmeler yapabilecekleri sistemleri tercih ederler.

CRM’inizin yapmasını istediğiniz şeyi önceden planlamak oldukça önemlidir. Bu plan en temel müşteri datasından tutun en karmaşık pazarlama ve satış araçlarına kadar uzanmaktadır. CRM sisteminden ne almak istediğinizi iyi düşünün ve işinizi büyüttükçe gelecekte neye ihtiyacınız olacağını önceden iyi belirleyin. Bu sayede CRM sisteminizi seçerken ihtiyaçlarınıza uygun bir çözüm bulmak işinizi kolaylaştıracaktır. Maddeler halinde kısaca üstünden geçmek gerekirse;

  • Özelleştirilebilir Olmalı; Kullanacağınız CRM sisteminin veya yazılımının sizin gelecekteki ve şuan ki ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor olması gerekmektedir.
  • Kullanımı Sade ve Kolay Olmalı; Bir yazılımın ne kadar fazla gelişmiş özelliği olursa olsun kullanımı anlaşılabilir ve kolay olmalıdır. Aksi takdirde bu kadar fazla özellik sadece kafa karıştırmaya yaracaktır.
  • Sosyal Medya Uyumu; Sosyal medya günümüzde KOBİ’ lerin en çok aktif olduğu platformlardan biridir. Bu sebepten ötürü yazılımın sosyal medya eklentisinin olması oldukça önemlidir.
  • Mobil ve Web Tabanlı Olmalı; İnternet üzerinden ve mobil cihazlardan kullanabileceğiniz bir yazılım her zaman önceliğiniz olmalı. Bu sayede çalışanlarınız rahatlıkla, yazılıma istediği zaman istediği yerden ulaşabilirler.