Stok Yönetimi Nedir? Neden Yapılmalıdır?

stok-yonetimi-nedir-neden-yapilmalidir

Stok, bir sanayi dalında kullanılacak hammaddeler, işlenmiş ya da yarın işlenmiş olan maddelerin tümüdür.

Firmalar ellerinde üretim yapmak için hammadde bulundururlar. Hammaddenin yanı sıra yarı hammadde ya da varlık niteliğinde olan mallar da stok edilen eşya niteliğindedir. Stok yönetimi tüm bu saydığımız unsurların giriş ve çıkışlarının kontrol edilmesidir. Üretim yapan firmaların maliyetleri arasında yer alan stok yönetimi, doğru bir şekilde yapılmadığında çok maliyetli bir hal alabilir.

Stokları kontrol etmek amacıyla yapılan bazı yöntemler bulunuyor. Eski yöntemlere nazaran, yeni yöntemler ve bu yöntemlere yardımcı olması açısından teknolojilerin kullanılması, daha yararlı ve firmalar açısından daha avantajlı bir durum demektir.

Örneğin gıda malzemesi satan bir esnafı düşünelim. Esnafın elinde bulunan ve çabuk bozulan gıda malzemeleri, ilerleyen tarihlerde satılması için bekletilir. Ancak bu gıdaların, son kullanma tarihleri geçmeden de satılması gerekir. Bu yüzden ay başlarında yani insanların maaş aldığı bir zamanda bu gıdaların tüketilmiş olması gerekir. Yeni sipariş edilen malzemeler de bu gıdaların yerini alacaktır. Ancak son kullanma tarihi geçtiği halde esnafın elinde hala gıda malzemesi bulunuyorsa, esnaf stok yönetimini yanlış yapmış demektir.

Stok Yönetimi Neden Yapılmalıdır?

Bu soruya birkaç maddede cevap vermek daha doğru olacaktır:

  • Belirli dönemlerde en çok satışı yapılan malzemelerin önceden firmaların elinde bulunması gerekir.
  • Bazı dönemlerde ise talep artışlarını karşılama ve hazırlıksız yakalanmama adına, belirli kalem malzemeler elde bulunmalıdır.
  • Hammaddeleri ya da malzemeleri elde önceden bulundurmak, tedarik maliyetlerini azaltmak demektir. Bazı durumlarda ise fiyat dalgalanmaları ya da kurlardan etkilenmemek için stok yönetimi yapılmalıdır.

Stok Yönetimi Nasıl Yapılır?

Excell gibi programlar, kağıt kalem gibi eski yöntemler ile stok yönetimi yapmak, hem hataların artmasına, hem de maliyetin artmasına neden olur. Düzenli bir depolama ve stoklama sistemi benimsenmeli ve bilgisayar yardımı ile stok takibi yapılmalıdır.

Stok yönetiminde günümüzde üretilen yazılımlardan yararlanmak firmalar için en iyisi olacaktır. stok konusu mallar ayrıca diğer muhasebe sistemleri ile birlikte ve entegre olacak şekilde kullanılırsa, daha yararlı ve verimli bir stok yönetimi sağlanmış olacaktır.

Stok yönetimi işletmeler için oldukça önemlidir ve bir sistem dahilinde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu konuda üretilmiş olan yazılımlardan yararlanmak da zaman ve maliyetten tasarruf anlamına gelecektir.