Online Muhasebe Programı Tercih Etmeniz İçin Başlıca Sebepler!

online-muhasebe

İşletmeler, iş gereksinimlerini karşılamak için bulut tabanlı hizmetleri ve yazılımları kullanmayı giderek daha fazla tercih ediyor.

Masaüstü bir yazılım satın almaktan ziyade, internete giriş yaparak kullanılan bir yazılım işletmelere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Online muhasebe, bulut tabanlı muhasebe, internet üzerinden muhasebe gibi adlandırabileceğimiz muhasebe programlarının en önemli amacı işletme sahiplerinin masraflarını, satışlarını takip etmelerine ve iş akışını kolaylaştırmalarısına yardımcı olmaktır. Bir işletme gelir ve giderlerinin, giriş ve çıkışlarını ne kadar iyi izleyebilirse mevcut karlılığını maksimize etmesi o derece yüksek olur.

Muhasebe yazılımını bir masaüstü bilgisayarında kullanıyorsanız, muhtemelen online muhasebe yazılımlarını bu kadar farklı kılan şeyleri merak ediyorsunuzdur.

Masaüstü bir muhasebe yazılımı ile online muhasebe yazılımı arasındaki en büyük fark, yazılımın bulunduğu yerdir. Masaüstü yazılımı kullanmak için yazılımın kurulu olduğu masaüstü bilgisayarınıza veya dizüstü bilgisayarınızda ihtiyaç duymak zorunda kalırsınız.

Online yazılım, büyük bir veri merkezinde sunucular yani bulut tabanlı olarak çalışır. İnternet tarayıcınızla yaptığınız çevrimiçi yazılımınızı görüntülemek için internet bağlantınızın olması gerekir. Bu değişiklik, pratik bir bakış açısıyla büyük bir fark yaratmakta ve kullanıcıları bir dizi sorumluluktan kurtarmaktadır.

Online muhasebe yazılımının sağladığı başlıca üç avantajı sıralamak gerekirse;

1. Güncellenmesi daha kolay!

Masaüstü Yazılım: Kullanıcı yazılımını kendi güncellemekle sorumludur. Bu, iş yazılımındaki herhangi bir güncellemenin veya eklentinin muhasebeden sorumlu bir kişi tarafından indirilmesi ve yönetilmesi gerektiği anlamına gelir. Yapılan güncelleme yanlış yüklenirse, kullanıcının mevcut yedeklemeyi geri yüklenmesi ve tekrar denemesi gerekmektedir. Aynı yazılımı dizüstü bilgisayarınızda, ev bilgisayarınızda ve çalışma bilgisayarınızda kullanıyorsanız, üç yerde de güncelleme yapmanız gerekmektedir.

Online Yazılım: Yazılım şirketi yazılım güncellemelerinden ve versiyon geçişlerinden sorumludur. Güncellemeler, kullanıcılar bilmeden ve görmeden yazılım şirketi tarafından yapılmaktadır. Tüm kullanıcılar aynı anda en son sürüme geçirilir. Bu kullanıcıya güncelleme açısından kolaylık sağlamaktadır.

2. Çalıştırması daha kolay!

Masaüstü Yazılım: Kullanıcı, bilgisayarının muhasebe yazılımını çalıştırması için donanım özelliklerinim yeterince güçlü olduğundan emin olmalıdır. Bu, kullanıcıyı daha sofistike yazılım gereksinimlerini karşılamak için makinelerini düzenli olarak yükseltmeye zorlar.

Online Yazılım: Sorumluluk tamamen yazılım şirketine ait olup, sunucularının iş yazılımını çalıştırmak için yeterince güçlü olduğundan emin olmalıdır. Kullanıcı sadece tarayıcıyı açacak kadar bilgisayarının donanım özelliğine sahip olması yeterli olacaktır 🙂 Bu nedenle akıllı telefonunuzdan dahi online muhasebe yazılımınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3. Daha güvenli!

Masaüstü Yazılım: Kullanıcı, muhasebe yazılımını ve verilerini korumaktan sorumludur. Bu, ofis kapısının kilitlenmesi ve yazılımın yedeklenmesi gibi fiziksel güvenlik anlamına gelmektedir. Kullanıcı genelde bu sorumluluğu almak istemez.

Online Yazılım: Yazılım şirketi, yedekleme dahil olmak üzere yazılımın tüm güvenliklerini ele alır. Güvenlik maliyetinin çoğu, içindeki tüm sunuculara temel düzeyde koruma sağlayan veri merkezi ile bölünmüştür. Yazılım şirketi ayrıca tüm kullanıcıların yazılımlarını düzenli olarak yedekler ve herhangi bir kesinti durumunda verileri olabildiğince hızlı bir şekilde geri yükler.