Ön Muhasebe İşletmeniz İçin Neden Önemlidir?

on-muhasebe-isletmeniz-icin-neden-onemlidir

Ön Muhasebe bir şirketin en önemli olmazsa olmaz iş koludur. Peki bu kadar önemli bir departmanın şirketiniz içerisinde olmasının avantajları nelerdir maddeler halinde inceleyelim.

Şirket muhasebesi iki adımda gerçekleşir. Şirketin içerisinde yer alan ön muhasebe bölümü ve mali müşavir bölümü olmak üzere iki aşamada değerlendirebileceğimiz şirket muhasebesi işlemlerinin en önemli ayağı, ön muhasebedir.

Şirketlerde ön muhasebe işleminin yapılmasının 5 avantajını burada sizlere sıralayacağız:

  • Tüm muhasebe işlemlerinin şirket içerisinde yapılması, zaman ve paradan tasarruf anlamına gelir.
  • Vergi dairelerine verilmesi gereken evrakların zaman geçmeden verilebilmesinin en kolay yolu, muhasebe işlemlerinin şirket içerisinde gerçekleştirilmesidir.
  • Şirket açısından önemli olan evrakların, her an şirket içerisinde bulundurulması gerekir. Ayrıca etkili bir arşiv sisteminin, şirket içerisinde yapılması gerekir.
  • Personel işlemlerinin aksamadan yapılabilmesi için muhasebe bölümünün şirket içerisinde yer alması gerekir.
  • Stok yönetimi, demirbaşların takibi, banka işlemleri ve bu işlemlere ait olan evrakların düzenlenmesi ve saklanması işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi gerekir. Önemli olan evrakların uzakta bulunması, saniyenin bile önemli olduğu durumlarda, şirketleri zora sokar.

Yukarıda saydığımız avantajların dışında da şirket içerisinde muhasebe departmanının olmasının avantajları vardır.

Şirket Muhasebesini Etkin Bir Şekilde Yönetin!

Ön Muhasebe işlemleri basit olmasına rağmen, iş yükü çok fazladır ve yönetilmesi gereken birçok kalem bulunur. Vergi işlemlerine yaşanacak gecikmelerden dolayı, geçmiş yıllarda birçok şirket ceza almıştır. Alınan cezalar, şirkete ek maliyet demektir ve bir anlamda zarar anlamına gelir.

Günümüzde şirket muhasebe işlemlerini yerine getirmede, teknoloji etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Ön Muhasebe işlemleri ile ilgili üretilen yazılımlar sayesinde, işlem yükü önemli ölçüde azalmıştır.

Aynı durum şirketler için önemli bir kalem olan stok yönetiminde de karşımıza çıkmaktadır. Üretilen malların belirli bir zaman aralığında, satışa sunulması önemlidir. Son kullanma tarihi geçmeden üretilen malların satışının gerçekleştirilmesi gerekir.

Son kullanma tarihinden sonra satılamayan mallar, şirkete zarar demektir. Ön Muhasebe işlemleri bu yönden bakıldığında, zamanında yerine getirilmesi gereken işlemlerdir.

Şirket muhasebesinin etkin bir şekilde yönetilmesi, muhasebe bölümünün şirket içerisinde yer alması ile mümkündür. Dış muhasebe işlemleri hariç olmak üzere, şirket içerisinde uzmanlaşmış muhasebe personeli, şirkete önemli ölçüde değer kazandırır.

Turkcell e-Şirket kalitesi ile tek platform üzerinden sizde muhasebenizi yönetin, işinizi büyütün. Turkcell e-Şirket demomuzu hemen ücretsiz olarak deneyerek istediğiniz zaman abonelik işleminizi başlatabilirsiniz.

e-Şirket Demosunu Ücretsiz Deneyin!