Hızlıca Tahsilat Yapmanın 5 Püf Noktası

hizlica-tahsilat-yapmanin-5-puf-noktasi

Alacak tahsilatı muhtemelen şirketlerin en büyük problemlerinden biridir. Size bu yazımızda ödemelerinizi hızlı bir şekilde almanın 5 püf noktasına değineceğiz.

Tahsilat Nedir?

Tahsilat, alacaklarınızı müşterilerinizden temin etmeniz veya süresi içinde temin edemediğiniz ödemelerinizi yasal yollarla alınması işlemine denmektedir.

Maalesef bir çok firma tahsilat sürecini iyi takip edemediği için ödemelerini almakta sıkıntı yaşarlar. Ödemelerini alamayan firmaların sonu ne yazık ki iflasa kadar gitmektedir.

Tahsilat sürecini kaba taslak bir düşünmek gerekirse, bir proje aldığınızı düşünün ve siz projeyi bitirip müşterinize teslim ediyorsunuz. Teslim ettikten hemen sonra ise faturanızı keserek müşterinize yolluyorsunuz. Fakat günlerdir ödemeniz size gelmiyor. Ve sonuç olarak sizde nakit akışında sıkıntı yaşıyorsunuz. Bu çoğu firmanın karşılaştığı bir durumdur. Ödemelerinizin tarafınıza ulaşmasını hızlandırmanın birkaç yolu mevcut.

Sizler için tahsilat sürecinizi hızlandıracak birkaç öneride bulunacağız.

  • Mutlaka bu iş ile ilgilenecek bir personeliniz olsun!

Her şeyi kendiniz, tek başınıza takip etmeye çalışırsanız bir süre sonra üzerinizdeki iş yükünden dolayı, asıl önemli olan konularda geri kalmaya başlayabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz önemli olan konulardan biri, alacaklarınızın zamanında ödenmemesi olabilir. Bu sebepten ötürü mutlaka bir personelinizi sadece bu iş ile ilgilenmesi için görevlendirin.

“Peki bu personelin kim olması gerekir?” diye sorarsanız da, bu işin satışını yapan personeliniz bu iş için en doğru kişi olabilir.

  • Faturalarınızı olabildiği kadar kısa sürede müşterilerinize gönderin!

Her zaman suçu karşı tarafta aramamak lazım. Çoğu zaman geç gönderilen faturalar da alacakların zamanında ödenmemesi için büyük bir etken olmaktadır!

Müşterilerinize ne kadar kısa süre içerisinde faturalarını gönderirseniz, ödemelerinizde aynı hızla tarafınıza ulaşır. Fatura hazırlamayı korkunç bir süreç olarak düşünmeyin. Size uygun olan bir e-Fatura çözümü ile bu stresten kurtulabilirsiniz.

  • Ödeme şartlarınızı ve bekleme süreniz konusunda net olun!

Faturalarınızı kestikten sonra kesinlikle ödemelerinizi hangi süre aralığında istediğinizi müşterilerinizle paylaşın. Ödeme şartlarınızı müşterilerinizle paylaşmadığınız sürece tahsilat işleminizi hızlandırmanız mümkün olmayacaktır.

  • Müşterilerinizin ödemelerinde kolaylık sağlayın!

Müşterilerinizin vakti de hak vereceğiniz üzere sizin vaktiniz kadar değerlidir. Ödeme yöntemlerini kısıtlamanız halinde alacaklarınızı alma süreniz eş değer oranda yavaşlayacaktır.

Yalnızca nakit ödeme olarak çalıştığınızı varsayalım. Bu müşterilerinize kolaylık sağlamaktan ziyade işlerini daha da zorlaştıracaktır. Müşterinizin bankadan para çekmesi ve size bu ödemeyi elden yapması demek, işleri daha da yavaşlattırmak anlamına gelmektedir. Bu sorunu çözmek için e-Tahsilat yöntemlerini araştırabilirsiniz.

Müşterilerinize rahat bir deneyim sunarsanız ödemelerinizi daha hızlı alırsınız. Hatta ileri ki dönemde sizden hizmet almaya devam ederler.

  • Şirketinizi dijitalleştirin!

Yapacak o kadar çok işiniz varken alacaklarınızın peşinden koşmak ciddi iş yükü getirir. Bunun üstesinden gelmek için ePlatform e-Muhasebe ürününü sizlere tavsiye etmekteyiz.

http://eplatform.com.tr/tr/online-muhasebe-programi

Link üzerinden ePlatform e-Muhasebe programına başvuru yaparak ücretsiz deneyebilirsiniz. Bu sayede online yani web tabanlı muhasebe programı üzerinden müşterilerinizi tanımlayıp, faturalarınızı kaydedip, alacaklarınızın takibini kolaylıkla yapabilirsiniz.