Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır

Cari hesap takibi nedir, nasıl ve kim tarafından yapılır sizler için kaleme aldık.

Cari hesap, alacak ve borç işlemlerinden oluşur. Birçok işletme ve şirket için hayati derecede öneme sahip olan cari hesap takibi, muhasebeciler tarafından yapılır. Eski yöntemler ile cari hesap takibi yapmak, zaman ve para kaybından başka bir şey değildir.

Excell tabloları ve karmaşık muhasebe programları ile cari hesap takibi yapmak daha zorlu bir iştir. Uzman ve deneyimli bir kadro gerektirir. Ayrıca bu yöntemler ile takip yapmak zaman alıcı ve yorucu bir iştir.

Müşteri borçları ve bu borçlardan kalan bakiyelerin takibi cari hesap takibinin konularından bir tanesidir. Kullanımı kolay yazılımlar ile hazırlanacak raporlar, ihtilaf durumlarında ilgili kişilere kolaylıkla sunulabilir.

Çek ve senetlerde bir başka takip konularındandır. Ödeme günü gelen çek ve senetlerin takibi, şirketin kasasına girecek ya da kasasından çıkacak paraları ifade eder. Çek ve senet yönetimi etkili bir şekilde yapılmazsa, finansman olarak şirket zora girebilir.

Yani şirketin alacağı varken nakit sıkıntısı çekmesi anlamına gelir. Aynı durum borçlar içinde geçerlidir. Zamanında ödenmeyen borçlardan dolayı şirketler, yasal sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilir ve ödenmesi gereken miktardan daha fazla miktarların, şirket kasasından çıkması söz konusudur.

Cari Hesap Takibi Kimler Tarafından Yapılır?

Genellikle muhasebe departmanı tarafından yapılmaktadır. Ancak şirket tarafından yetkilendirilen bir uzman da aynı işi yapabilir.

Hangi Araçlar Yardımı ile Yapılır?

Hesap takibi sadece geçmiş hesapların takibi değil, aynı zamanda güncel olanların takibini de içerir. Klasik yöntemler ile takip yapmak zor ve maliyetli bir iştir. Aynı zamanda zaman kaybından başka bir şey değildir.

Matbu evraklar ile bu işi yapmak, yer açısından da sıkıntılı bir durumdur. Aynı zamanda matbu olan bu evrakları saklamak da şirketler açısından zor olacaktır.

Şirketlerin muhasebe işlemlerini kolaylaştırmak adına üretilen yazılımlar, birçok işlemi kolaylaştırmanın yanı sıra, zamandan ve paradan önemli ölçüde tasarruf sağlarlar. Üstelik bu tür programlar kısa bir sürede birçok kişi tarafından öğrenilebilir.

Cari işlemlerin takibinde de bu tür programları kullanmak, şirketler için avantajlı bir durumdur.