Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret Sitesi Kurmak!

Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret Sitesi Kurmak!

E-Ticaret sitesi başlangıç rehberini sizler için derledik ve yazıya döktük.

E-ticaret sitelerini artık bilmeyen yok gibidir. Alışverişin yoğun bir şekilde internet ortamına taşındığı günümüzde, e-ticaret sitelerinin önemi daha da artmaya başladı. Ancak geçtiğimiz aylarda büyük e-ticaret sitelerinin iflas haberleri ile insanlar sarsılmaya başladı. Bunun nedeni e-ticaret sitesi kavramının tam olarak anlaşılmamasıdır.

Burada ortaya finansman olgusunun ne kadar önemli olduğu çıkıyor. Gerek satışa başlarken gerekse, başarıyı sürdürmede dikkat edilmesi gereken kurallar bulunuyor. Bu yazımızda biz bu konulara değineceğiz.

Müşteri Odaklı Bir Site Oluşturun!

İnternetten satış yapan bir siteye sahip olanlar genelde başlangıçta müşteri odaklı çalışıyorlar. Bazıları bu anlayışı sürdürürken, bazıları sürdüremiyor. Online olarak faaliyet gösteren büyük siteler ya da kişisel amaçlı kurulmuş e-ticaret sitelerinde, müşteri odaklı çalışma mantığı değişmiyor.

Başlangıçta en çok dikkat edilmesi gereken konu, müşterilerin sorularına hızlı bir şekilde yanıt verilmesi gerektiğidir. Bu süre en fazla bir saat olmalıdır. Hızlı cevap müşteri açısından, sitenin kendisi ile ilgilendiği izlenimi verir.

İlk İzlenim Her Zaman İçin Önemlidir!

İletişim kanallarının çeşitli olması e-ticaret siteleri için oldukça önemlidir. Özellikle başlangıç olarak sosyal medya hesaplarının sıkı takip edilmesi, sizlere olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

İnsanlar her zaman için her ortamda soru sormak ister ve sorularına cevap almak ister. Özellikle cep telefonu kullananların sayısının oldukça fazla olduğu düşünülürse, sorular hızlı bir şekilde ve her zaman gelecektir.

Siteniz Akıllı Telefon Uyumlu Olsun!

Dünya genelinde cep telefonu kullanıcı sayısı, her geçen gün artıyor. Bu durum internet üzerinden satış yapanlar için avantajlı bir durumdur. Ancak yapılması gerekenleri, zamanında yapmazsanız avantaj, dezavantaja dönüşebilir.

Siteniz başlangıç olarak mobil uyumlu tasarlanmalıdır. Bu konuda isim yapmış temalar vardır. Mobil uyumlu olarak tema seçimini yapmalısınız.

Ülkemizde internet üzerinden ticaret yapan birçok sitenin gelirleri, mobil ortamdan geliyor.

Müşteri Geri Bildirimlerine Dikkat Edin!

Geri bildirim, müşterilerin alışveriş yaptıkları site hakkındaki düşüncelerini yansıtır. E-ticaret sitesi için bu durum oldukça önemlidir. Müşterilere ait olan verilerin toplanması ve analiz yapılması sonucunda aslında bir anlamda ne yapılacağına karar verilir.

Müşterilerin kullanım alışkanlıklarının iyi bir şekilde değerlendirilmesi, satışların nasıl artırılacağının da ipuçlarını site sahiplerine verecektir.