E-ticaret Sitelerinin Hukuki Açıdan Zorunlulukları Nelerdir?

e-ticaret-sitelerinin-hukuki-acidan-zorunluluklari-nelerdir

E-ticaret kavramı gün geçtikçe yaygınlaşmakta olup, satış ve satın alma kavramları artık hukuki açıdan zorunluluklar taşımakta!

İnternetin hayatımıza tamamıyla girmesi ile birlikte, ticari hayatın neredeyse tamamı, internet ortamında gerçekleşmeye başladı. Bu yönü ile E-ticaret siteleri alışveriş yapan kişiler tarafından önem kazanmaya başladı.

Ancak ticari hayatta yaşanan olumsuzluklar, bazı kuralların ve önlemlerin, e-ticaret siteleri bazında alınmasına neden oldu.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kanuni hakların bilinmesi ve alışverişlerin ona göre yapılması gereklidir. Ayrıca uzaktan mesafeli sözleşme prensibine göre yapılan alışverişlerde kişisel güvenliğin de önemli olduğu yadsınamaz.

E-ticaret sitelerinde güven damgası düzenlemesi

2017 yılında yürürlüğe giren güven damgası düzenlemesi, “Elektronik Ticarette Güven Hakkında Tebliğ” kanunu ile uzaktan yapılan alışverişleri daha güvenli bir hale getirdi.

Bu kanuna göre tüm E-ticaret siteleri, güven damgası almak zorunda. Kanundaki şartları yerine getiren her site güven damgası için başvuruda bulunabiliyor.

Bu damganın yer aldığı siteler güvenli olarak kabul ediliyor ve bu sitelerden alışveriş yapan müşteriler devlet güvencesine kavuşuyor.

Kişisel verilerinizin korunması

Belki de e-ticaret sitelerindeki en önemli konulardan bir tanesidir. Kişisel veriler; adres bilgileriniz, kişisel bilgileriniz, banka hesap bilgileriniz gibi maddelerden oluşuyor.

Bu bilgilerin yanlış kişilerin eline geçmesi, özellikle internet ortamında birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Bu yüzden ticaret siteleri bu konuda müşterilerine güvence vermek zorundadır.

6698 sayılı yasa, sadece internet ortamında kişisel verilerin kullanılmasını içermiyor. Aynı zamanda kişisel bilgilerin saklı olduğu kuruluşlar nezdinde de kişilere güvence sağlamış oluyor.

Uzaktan ödeme sistemleri

Ticaret sitelerinde ödemeler genellikle kredi ve banka kartları ile yapılıyor. Tabi ki kişilere ait olan kart bilgilerinin, alışveriş sırasında site üzerinden girilmesi gerekiyor. E-ticaret siteleri bu konu ile ilgili önlem almak zorundadır. Aksi takdirde maddi kayıplardan birinci derecede sorumludur.

Son zamanlarda oldukça güvenilir olan “3D Secure” sistemi, banka kartlarına yönelik olarak sitelere özel olarak hazırlanmış bir sistemdir.

Ayrıca cep telefonundan onay ya da e-mail vasıtası ile onay da alınan güvenlik önlemleri arasında yer alıyor. Bu uygulamalar her ne kadar bankalar tarafından sağlansa da, ilave güvenlik önlemleri olarak oldukça işe yarıyor.

Günümüzde E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişler artmış durumdadır. Kişisel hakların korunması ve mağduriyetlerin yaşanmaması adına hukuki olarak zorunlu olan konuların bilinmesi ve uygulanması gerekir.