Türkiye’de Dijital Dönüşüm Yolculuğu

turkiyede-dijital-donusum-yolculugu

Türkiye’de dijital dönüşüm artık zorunlu hale geliyor. Şirketinizin dijital dönüşüm sürecini hemen başlatarak geleceğe hazırlanın.

Dijital dönüşümdeki rekabet bir süredir tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devam etmekte. Bu dönüşüm yalnızca teknoloji ile alakalı olmayıp insan kaynaklarından muhasebeye kadar uzanmış durumdadır. Bu sayede uzun zamandır devam eden dijital kültür de hızlı bir şekilde değişmektedir. Dijitalleşme kişileri ve şirketleri etkilediği kadar artık tüm ülkeyi etkileyecek duruma geldi.

Turkiyede-dijital-donusum-yolculugu

Türkiye Dijital Dönüşüm Yolculuğuna Hazır mı?

Dijital dönüşüm yolculuğu ülkemizde bir süredir başlamış olup hızla devam etmektedir. Sağlık kuruluşlarının e-Faturaya geçirilmesinden başlayarak eczanelerin e-Fatura ve e-Arşiv uygulamasına geçmesini örnek olarak verebiliriz.

Diğer bir zorunluluk ise sevk irsaliyesi olarak kesilen kağıt belgelerin dijital sürece girmesidir. 01/01/2017 tarihinden itibaren isteğe bağlı olarak, 01/07/2018 tarihinden itibaren Faturaya kayıtlı kullanıcıların e-İrsaliye uygulamasına dahil edilip artık kağıt irsaliye belgelerini e-İrsaliye olarak düzenlemeleri zorunlu hale gelecek. Daha önceki yazılarımızda e-İrsaliye zorunluluğunu anlatmıştık.

Aşağıdaki linklerden e-İrsaliye zorunluluğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz;

e-irsaliye-zorunlu-oluyor

e-İrsaliye Geçişi Ne Zaman Zorunlu Olacak?

e-irsaliye-zorunluluğu

e-İrsaliye Zorunlu Oluyor! 

Dijital Dönüşüm İhtiyacı Neden Oluşmakta?

Tüm dünyadaki dijitalleşme artık kişilerden ziyade devletleri ve özel sektörü oldukça ilgilendirmektedir. Türkiye’ye baktığımızda günlük hayatta teknoloji ve dijital platformların kullanımı hızla çoğalmaktadır. Anlaşılacağı gibi dijital dönüşüm ihtiyacı kişilerin dijitalleşmeye olan ilgisinden dolayı devlet ve özel sektör tarafında zorunlu hale gelmekte. Start-up projelerinde ülke genelindeki artışı, dönüşüme olan ilgiyi arttırmaktadır.

Dijital Dönüşümün KOBI’lere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Türkiye ekonomisinin yüzde 90’ından fazlasının KOBI’lerin oluşturduğunu varsayarsak bu alanda yapılacak iyileştirmeler tüm ülkemizi ilgilendirmektedir.

Peki dönüşümün firmalara sağladığı başlıca avantajlar neler olacaktır;

  • Her şey dijital ortama taşınacağı için kağıt, baskı, posta ve arşivleme maliyetleri ortadan kalkar.
  • Gereksiz iş yükü azalacak olup aynı oranda verimlilik artar.
  • Zaman tasarrufu sağlar.
  • Saklama masrafları tarihe karışır.
  • Dijital ortamda anlık ve otomatik kayıt ile hata oranı minimuma düşer.
  • Belgelerin kaybolma ve yırtılma ihtimali ortadan kalkar.
  • Önceki dönemlere ait belgelere ve evraklara gerektiği takdirde saniyeler içerisinde ulaşılabilir.
  • Kağıt kullanımının ortadan kalkması ile çevreyi koruyarak, yeşile sahip çıkmış oluruz.