Mali Mühür Nedir? Nasıl Kullanılır?

mali mühür

Sizler için mali mühür ve e-İmza’yı birbirinden ayıran farklılıkları ve kullanım alanları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

e-İmza’nın mali mühürden farkı, firma yerine şahsa verilmesidir. e-İmza firma kaşesi olmak yerine kişinin ıslak imzası olmaktadır.

Mali Mühür Nedir?

Basit anlamıyla açıklamak gerekirse bir firmanın sahip olduğu kaşenin elektronik hali olarak düşünebiliriz. Mali mühür, Tübitak tarafından sizlere ulaştırılır, Usb cihazına benzeyen bir görüntüsü vardır ve kurumsal bir anlam taşımaktadır.

Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Fatura, e-Arşiv ve e-Defter kullanıcısı olmak isteyen tüzel firmalar öncelikle mali mühür başvurusu yapmaları gerekmektedir. Mali mühür ve kart okuyucusu almak isteyen firmalar https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go linki üzerinden formda yer alan bilgileri doğru bir şekilde doldurarak sisteme giriş yapabilirler. Mühür ücretini ise Tübitak’a iletmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu mühür ile e-Fatura, e-Arşiv ve e-Defter başvurusu yaparken firmanızı sisteme tanımlamak amacıyla kullanabilirsiniz. Bu şekilde kurumunuzun bilgileri doğrulanmış olacaktır.

mali-mühür

Güncel mali mühür ücretleri ise aşağıdaki gibidir:

Tüzel Kişi (LTD ya da AŞ iseniz) Fiyatı
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + Akıllı Kart Okuyucu 220 TL + KDV

 

Gerçek kişi (Şahıs firmaları için) Fiyatı
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + Akıllı Kart Okuyucu 120 TL + KDV

 

Mali mühür 3 senede bir yenilenmesi gerekmekte olup eğer firma ünvanı değişmiş ise eski ünvan üzerinden alınmış olan mali mühür geçerliliğini yitirmiş olur. Bu nedenle yeni ünvanla başvuru yapmanız gerekir. Aksi takdirde yaptığınız başvuruların geçersiz sayılma ihtimali bulunmaktadır.

Eğer şahıs firması iseniz mali mühür yerine e-İmza ile başvuru yapabilirsiniz. E-İmza ile Mali mührün birbirinden farkı bu aşamada ortaya çıkmaktadır. Şahıs firmaları https://www.btk.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/e-imza-Elektronik-Sertifika-Hizmet-Saglayicilari link üzerinden e-İmza sertifikası dağıtmaya yetkili olan kuruluşlardan temin edebilirler.

ePlatform ile e-İmza kampanyasından yararlanabilirsiniz, ücretler aşağıdaki gibidir:

Ürün Fiyatı
1 yıllık elektronik imza fiyatı 160 TL
2 yıllık elektronik imza fiyatı 230 TL
3 yıllık elektronik imza fiyatı 290 TL

 

Turkcell e-Şirket kalitesi ile tek platform üzerinden sizde muhasebenizi yönetin, işinizi büyütün. Turkcell e-Şirket demomuzu hemen ücretsiz olarak deneyerek istediğiniz zaman abonelik işleminizi başlatabilirsiniz.

e-Şirket Demosunu Ücretsiz Deneyin!