KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) Başvurusu Nasıl Yapılır?

kep-kayitli-elektronik-posta-basvurusu-nasil-yapilir

KEP yani uzun açılımı ile “Kayıtlı Elektronik Posta” olan sisteme ePlatform ile nasıl başvuru yapacağınızı bu yazımızda anlatacağız.

Elektronik posta bildiğiniz üzere internetin yaygınlaşması ile birlikte her türlü belgenin, dökümanın kolay ve hızlı bir şekilde iletilebilmesi ve özellikle düşük maliyetli olması nedeniyle dünyada en çok kullanılan iletişim araçlarından biri haline gelmiş durumdadır. Fakat elektronik postaların ne yazık ki yasal olarak geçerliliği bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü “Kayıtlı Elektronik Posta” uygulaması resmi yazışmaların elektronik ortamda mevzuata uygun olarak ve güvenli bir şekilde yapılmasına imkan sağlayan bir sistem olarak hizmete sunulmuştur.

KEP’in sağlayacağı başlıca avantajlar;

·       Elektronik postaların gönderen ve alan tarafların kim olduklarının bilinmesini sağlar.

·       Gönderim zamanını ve karşı tarafa iletilme zamanını kayıt altında tutar.

·       Gönderilen elektronik postanın karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığı kayıt altında tutulur.

·       İçeriğin değişip değişmediğini garanti etmektedir.

·       Kayıtlı elektronik fatura sistemi ile hukuken geçerlilik sağlayacak şekilde sistem tarafından muhafaza edilmesi sağlanmaktadır.

KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) yasal zorunluluğu nedir?

19.01.2013 tarihli 28533 sayılı Resmi Gazete Madde 7/2’de yayımlandığı üzere,

  1. Anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere, elektronik yolla tebligat yapılması Gerçek kişiler ve diğer tüzel kişiler elektronik tebligattan isteğe bağlı olarak yararlanır.
  2. Kendilerine yalnızca elektronik yolla tebligat yapılması zorunlu olan muhatapların, tebligat çıkarmaya yetkili merciler nezdindeki işlemlerinde elektronik tebligat adreslerini bildirmeleri zorunludur.
  3. Kendilerine zorunlu olarak elektronik yolla tebligat yapılması gereken muhataplara, elektronik tebligatın zorunlu bir sebeple yapılamaması hâlinde, Kanunda belirtilen diğer usullerle tebligat yapılı Bu tebligatta ayrıca, müteakip tebligatların elektronik ortamda yapılacağı bildirilir.

ePlatform ile nasıl başvuru yapılır?

ePlatform ile yerinizden hiç kalkmadan oturduğunuz yerde KEP başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: http://eplatform.com.tr/tr/cozumler/e-donusum/kep

Başvuru yapmak için: http://eplatform.com.tr/tr/ucretsiz-dene

Paylaş

CEVAP VER