e-Ticaret Yapanlar İçin e-Faturanın Önemi

e-Ticaret Yapanlar İçin e-Faturanın Önemi

e-Ticaret sitesi sahibi olup da finansal yönetiminizi e-Fatura ve e-Arşiv Fatura üzerinden yapmak büyük kolaylık sağlıyor.

İnternetten satış, internet kulanıcıları için çok büyük bir nimet olsa da arka tarafta operasyonel iş yükü oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı iş yükünüzü ne kadar azaltırsanız e-Ticarette o kadar daha başarılı olup kazancınızı ikiye katlayabilirsiniz. Bu yazımızda e-Ticarette e-Fatura ve e-Arşiv fatura neden önemlidir bundan bahsedeceğiz.

e-Ticarette e-Fatura Neden Önemli?

e-Fatura ve e-Arşiv Faturayı daha önceki yazılarımız da sizlere anlatmıştık. e-Ticarette müşteri memnuniyeti bu sektörde olan firmalar için en önemli etmendir. Bir firmanın e-Faturaya geçiş yapması aynı şekilde müşterilerine güven duygusu verir. İnternet ortamında kesecekleri faturalarını tekrar internet ortamında müşterileri ile paylaşabilirler. Çünkü müşteri alım işlemini gerçekleştirdikten hemen sonra, tüm fatura bilgileri kendisine ulaşmış olur.

e-Ticaret Yapanlar İçin e-Faturanın Önemi

e-Fatura, son dönemlerde yaygınlaşmaya başlamış olup ve önemli ölçüde e-Ticaret firmalarının finansal operasyonlarını rahatlatmaya yarayan bir sistemdir.

Fatura yazdırma, kargolama derdi olmadan faturanızı dijital ortamda müşterilerinize ulaştırabileceğiniz ve daha sonrasında kargo takip sistemi ile uğraşmayacağınız sistemin ta kendisidir. Karşınızdaki kişi e-Fatura mükellefi olsun veya olmasın müşterilerinizin e-Posta adreslerine faturalarını anında zahmetsizce ulaştırabilirsiniz. Aynı zamanda dijital ortamda bulunan e-Faturanızın bir kopyasını müşterinize kağıt olarakta iletebilirsiniz. Her iki durumda da faturalarınız resmi nitelik taşır.

“e-Fatura mı yoksa e-Arşiv mi kullanmalıyım?” sorusunu daha önceden yazdığımız yazımızda inceleyebilirsiniz. Bu sayede hangisi sistemi kullanmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fakat yine aradaki farkı kısaca anlatmak gerekirse;

İnternet ortamında ürün veya hizmet satarak e-Ticaret yapan firmalardan, ilgili hesap dönemine ait iş hasılatı veya cirosu 1 milyon ile 5 milyon arasında olan firmalar e-arşiv kullanmak zorunda olup, İş hasılatı ve cirosu 5 milyon üzerinden olan firmalar ise hem e-Fatura hem e-Arşiv fatura kullanmak zorundadırlar.

e-Arşiv fatura ve e-Faturaya geçiş yapmak zorundaysanız korkmayın, neden mi?

  • Her şeyden önce fatura maliyetleriniz oldukça düşer.
  • Her bir faturanın çıktısını en az 3 kere alarak muhasebecinize ve müşterilerinize gönderme derdiniz sona erer.
  • Kağıt fatura koçanı alma ve bastırma derdiniz sona ereceği için çevreyi ve yeşili korumuş olursunuz.
  • İptali ve iadesi kolay ve sorunsuzdur.
  • Dijital ortamda arşivlenir, yıllarca saklama zorunluluğunuz kalmaz.

Uygun fiyatlar ile e-Fatura uygulamasını deneyin!