e-İrsaliye Zorunlu Oluyor!

e-İrsaliye Zorunlu Oluyor!

e-İrsaliye geçişlerini zorunlu hale getiren Tebliğ Taslağı yayınlandı.

E-dönüşüm uygulamalarının hayatımıza girmesinden sonra, yeni düzenlemelerde devlet tarafından hayata geçirilmeye başladı. Bu uygulamalardan bir tanesi de e-İrsaliye uygulamasıdır. e-İrsaliye 2018 yılında yayımlanan değişiklik taslağıyla, e-Fatura kullanıcılarının artık elektronik ortamda irsaliye düzenlenmesine geçişi zorunlu hale getirecek.

Ticari hayatta yaygın olarak kullanılan; serbest meslek makbuzu, sevk irsaliyesi ve müstahsil makbuzu gibi belgeler matbu yani kağıt üzerinde gerçekleştiriyordu.

Bu tür belgeler artık, “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No:487)” taslak kanunu ile elektronik ortamda gerçekleştirilecek. 17 Aralık 2017 tarihinde yayımlanan bu taslağa göre, mal alım satımlarının gerçekleştirildiği ortamlarda düzenlenen irsaliyeler, artık elektronik olarak hayata geçmiş olacak.

e-İrsaliye Tebliğ Taslağı Detayları Nelerdir?

Sıra No: 487 ile taslağı oluşturulan bu kanunun hazır olmasından sonra tüm işletme sahipleri için zorunlu hale gelecek. e-İrsaliye 2018 uygulaması, irsaliye düzenleme ve düzenlenen irsaliyeleri iletebilme gibi konuları kapsıyor. Öncesinde mükellefler, irsaliye uygulamasından gerekli olan başvuruları tamamladıktan sonra yararlanabiliyorlardı. Taslağı henüz bitmeyen yeni tebliğe göre 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, tüm mükelleflere artık e-İrsaliye düzenleme zorunluluğu getirilecek.

e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükellefler bu tarihten önce gerekli olan başvurularını tamamlayıp, sevk irsaliyelerini elektronik ortama göre düzenleyecekler. Yeni tebliğe göre matbu olarak düzenlenen e-Fatura irsaliye yerine geçebilecek.

Sıra no: 487 ile zorunlu hale getirilen e-İrsaliye uygulamasına süresi içinde geçmeyen işletmelere,  213 sayılı vergi usul kanunu hükümleri uygulanacak. 213 sayılı Vergi Usul Kanunu madde 353’te üst sınır 120 bin TL olmak üzere cezalar öngörülmüştür. Belirtilen düzenlemelerin yapılmaması halinde kanunda belirtilen cezalar geçerli olacaktır. Tebliğ hükümlerini yürütme görevi Maliye Bakanlığına verilmiştir.

Mükellefler isterlerse özel entegratörlerin sistemleri ile uygulamaya dahil olabilecekler. Kılavuz olması açısından e-Fatura uygulamasındaki yararlanılan yöntemlerin aynısı ile mükellefler, e-İrsaliye uygulamasından yararlanabilecekler. e-İrsaliye uygulamalarının sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için, elektronik imza ve elektronik sertifika ile belgelendirilmeleri de gerekiyor. Uygulamanın 2019 yılı itibari ile devreye girmesinden sonra, özel entegrasyon firmaları aracılığı ile ya da bireysel olarak uyum sürecinin tamamlanması bekleniyor.

ePlatform kalitesi ile sizde tek platform üzerinden finansal operasyonlarınızı yönetin, işinizi büyütün. Demomuzu hemen ücretsiz olarak deneyerek istediğiniz zaman abonelik işleminizi başlatabilirsiniz.

e-İrsaliye Demosunu Ücretsiz Deneyin!