e-İrsaliye Geçişi Ne Zaman Zorunlu Olacak?

e-irsaliye-zorunluluğu

Hukuki açıdan kağıt İrsaliye ile aynı değere sahip olan e-İrsaliye, size dijital dönüşümün tüm kolaylıklarını sunuyor.

Daha önceden gönüllü olarak geçiş yapabilen e-İrsaliye zorun hale geliyor. Ne zaman zorunlu olacak, ne zaman geçiş yapılacak gibi soruları sizler için aşağıda yazımızda anlatacağız.

e-İrsaliye Nedir? Kağıt irsaliyeden farkı nedir?

En basit tanım ile ifade etmek gerekirse, kağıt üzerinde düzenlenen irsaliyenin elektronik ortamda düzenlenmiş halidir, diğer bir adı elektronik irsaliyedir. Bu sebepten ötürü kağıt irsaliyeden hiçbir farkı yoktur.

Kâğıt fatura ve kâğıt irsaliye devri bitiyor!

Resmi gazete yer alan bilgiye göre e-Faturaya kayıtlı kullanıcıların, 01 Ocak 2019 tarihine kadar e-Arşiv ve e-İrsaliye geçiş zorunluluğu getiriliyor. Brüt yıllık satış hasilatı 5 Milyon TL ve üzeri olan tüm firmaların e-Fatura ve e-Arşive geçişleri zorunlu hale gelecek.

GİB tarafından hazırlanmış olan tebliğe ve ilgili yazıya aşağıda bulabilirsiniz;

Vergi Usul Kanunu Tebliğ Taslağında; e-Fatura kullanıcılarının 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren e-İrsaliye geçiş zorunluluğu getirilmesine ilişkin açıklamalara yer verilmektedir.

Bu taslak için GİB Başkanlığınca çalışmalar devam etmektedir.

Söz konusu Tebliğ Taslağı için tıklayınız.

Açıklayıcı bilgi notuna ulaşmak için tıklayınız.

e-İrsaliye ile ilgili akıllarda soru işareti bırakacak soruların cevabını aşağıda bulabilirsiniz;

e-İrsaliye’nin Kağıt İrsaliyeden Farklı Mıdır?

Hayır, elektronik irsaliye belgeleri, yeni bir belge türü değildir. Kağıt ortamında bulunan “sevk irsaliyesi” ile aynı işlevi görüp aynı geçerliliğe sahiptir.

e-İrsaliye Kullanıcıları Kağıt Fatura Düzenleyecek Mi?

e-Fatura’da olduğu gibi firmalar, sadece e-İrsaliye kullanan mükelleflere e-İrsaliye gönderebilecektir. e-İrsaliye mükellefi olmayan kullanıcılara kağıt fatura gönderilmeye devam edilecektir.

Ürün Sevki Sırasında Araçta e-İrsaliye Kağıt Çıktısı Bulundurulmalı Mıdır?

Malın sevki sırasında elektronik irsaliye kağıt çıktısının bulundurulması ya da elektronik ortamda görüntülenmesi zorunludur. Fakat kağıt çıktı üzerinde ıslak imza yada kaşe zorunluluğu bulunmamaktadır. Kağıt çıktının, alıcıya verilme zorunluluğu bulunmamaktadır.

e-İrsaliye’nin Başlıca Avantajları Nelerdir?

  • Kağıt irsaliye zorununluluğu ortadan kalkacağı için zamandan tasarruf edeceksiniz.
  • Kargo maliyetleri ve alıcıya ulaştırılması her şirketin en büyük problemlerinden biridir. Bu problemi ortadan kaldıracak olup internet ortamı üzerinde hazırladığınız irsaliyeleri istediğiniz zaman istediğiniz yerden alıcıya ulaştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kağıt irsaliyenin kaybolma, yırtılma risklerini ortadan kaldırarak tüm irsaliyelerinizi internet ortamında kayıt altında tutabilirsiniz.
  • Elektronik irsaliyeleriniz 10 yıl boyunca dijital ortamda saklanabildiğinden, veriye hızlı ulaşabilir ve arşivleme masraflarından kurtulabilirsiniz.