e-İhracat İle Yurt Dışına Nasıl Satış Yapılır?

e-ihracat-yurtdışı

Türk şirketlerinin gözü e-İhracata dönmüş durumda! e-İhracat ile sizde yurt dışına satış yapabilirsiniz.

İhracat demek, yurt içinde üretilen ürünlerin diğer ülkelere belli bir miktar para karşılığında satılması işlemidir. e-İhracat ise isminden de anlaşılacağı gibi ihracatın elektronik hali olmaktadır. Son zamanlarda dövizin yükselmesi gibi etken sebepler ile Türk firmaları gözünü yurt dışı pazarına çevirmiş durumda. İhracat çok geniş bir konu olduğu için sizler için, internet üzerinden nasıl satış yapabileceğinizi kısaca anlatmak istedik.

Durumu özetlemek gerekirse e-Ticaret yapan bir firmanızın olduğunu düşünelim. Aynı zamanda yurt dışına da satış yapabiliyorsanız bu noktada e-İhracat devreye girmektedir.

Ürününüzü e-İhracat Yoluyla Nasıl Yurt Dışına Satarsınız?

E-ticaret konusuna girersek internetten satış yapmanın başlıca iki yolunu aşağıda sizler için 2 madde halinde sıraladık.

e-ihracat

  • Online Pazar Yerlerini Kullanın!

e-Ticaret dünya genelinde yaygınlaşmış olan bir ticaret türü olduğu için önceliğinizi internet üzerinden satış yapan pazar yerlerine verebilirsiniz. Dünya çapında yer alan başlıca pazar yerlerini sırlamak gerekirse ilk sırayı Amazon ve eBay almaktadır. Globalde yer alan diğer firma örneklerini ise; Etsy, Walmart, Jet.com, Rakuten, Alibabaexpress olarak sıralayabiliriz.

Pazaryerlerini kullanırken lojistik sizin için öncelikli olmalıdır. Ürünlerinizi pazaryerlerinde satmaya karar verdiyseniz, bazı pazaryerlerinin size sunabilecekleri lojistik çözümleri bulunmaktadır. Bu hizmetin ismi “Fullfillment” olarak adlandırılmaktadır. Bütçenize uyabilecek ücretler karşılığında bu hizmeti kullanabilirsiniz. “Fullfillment” hizmeti karşılığında ürününüzü o ülkede stoklayabilir, kargo işlemleriniz içinde bu hizmeti kullanabilirsiniz.

  • Kendi e-Ticaret Sitenizi Kurun!

İhracat yapmanın diğer bir yolu ise kendi e-Ticaret sitenizi oluşturmaktan geçmektedir. Fakat şunu öncelikle belirtmek gerekirse buradaki diğer bir konuda lojistik kısmıdır. Lojistik, yukarıda belirttiğimiz gibi yurt dışına ürün satışı yapıp müşterilerinize göndermenin en önemli ayağı olmakta olup bu alanı iyi kullanamazsanız müşterilerinize ürünlerinizi ulaştırma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Kendi ürününüzün satışını kendi e-Ticaret siteniz üzerinden yapacaksanız kendi deponuzu kullanarak ürünlerinizi gönderebilirsiniz. Ancak burada yine lojistik konusu devreye girmektedir. Göndereceğiniz ülkeye kargo göndermenin maliyetini iyi bilmeniz gerekmekte olup, kargo maliyetini ya ürün fiyatına eklemeniz gerekmekte yada ürünün satış fiyatı haricinde müşterinizden kargo ücreti talep etmeniz gerekmektedir. Fakat bizim size önerimiz ücretsiz kargo mantığı müşterilerinize daha cazip geleceği için kargo maliyetinide ürün fiyatlarına yedirmeniz olacaktır.

Satış Yapacağınız Ülkenin Ödeme Alışkanlıklarını Araştırın!

Diğer önemli konu ise ödeme konusudur. Satış yapacağınız ülkelerin ödeme alışkınlıkları birbirlerinden farklı olabilir. Türkiye’de kredi kartı kullanımı çok fazla olduğu için sanal pos yada ödeme entegratörlerinden birini sitemize bağladığımızda müşterilerimizden ödemeleri çok kolay bir şekilde alabilmekteyiz. Ancak her ülkede aynı şey geçerli olmamaktadır. Kim ülkelerin kapıda ödeme alışkanlığı olmakta olup kimi ülkeler de ise Paypal, Giropay kullanılabilmektedir.