e-Fatura Nedir? Kimler, Neden Kullanılmalıdır?

e-Fatura Nedir? Kimler, Neden Kullanılmalıdır?

e-Fatura ile kolaylığın farkına varın! e-Faturaya geçiş yapmanız için oldukça fazla nedeniniz varken sizde geçmek için düşünenlerden misiniz?

e-Fatura, e-dönüşüm ile birlikte hayatımıza giren bir fatura çeşidi olup, kağıt faturanın elektronik ortamda hazırlanmış halidir. Maliye’nin sunucuları üzeridnen alıcıya ve satıcıya iletilmektedir.

Anonim Şirket, Limited Şirket, Gerçek/Şahıs şirketi olan mükelleflerin istediği gibi geçiş yapabileceği e-Fatura uygulamasının geçiş yapan firmalara kazandırdığı avantajları birkaç madde ile inceleyelim.

Firmalar neden e-Faturaya geçiş yapmalı?

  • Öncelikle yaşadığı doğayı düşünen kullanıcılar için çevre dostudur.
  • Müşterilerinizle veya satıcılar ile aradaki mutabakatı kolaylaştırır.
  • Maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltır.
  • Faturalar daha hızlı bir şekilde hazırlanarak zamanda tasarruf edilmiş olunur.
  • Faturaların kaybolma, yırtılma riski yoktur. Faturalar dijital ortamda saklanır.
  • İstediğiniz zaman eski faturalarınıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  • Muhasebe sisteminizle istediğiniz gibi entegre edebilirsiniz.

e-Faturayı kimlerin kullanmak zorunda olduğunu kısaca belirtmek gerekirse;

Madeni yağ lisansına sahip ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 25 milyon TL üzerinde olan firmalar; ve ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten ya da ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı da 10 milyon TL üzerinde olan firmaların e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.

e-Fatura Avantajları Nelerdir?

Bu yazıyı sizin için hazırladık. e-Fatura size birçok açıdan rakiplerinizin önüne geçecek imkanlar sunmaktadır. Fikrinizi değiştirebilecek 5 maddeyi sizin için derledik.

1. Maliyet Tasarrufu

Aylık ve yıllık maliyetlerinizi kısarak diğer projeleriniz için bu sayede bütçe ayırabilirsiniz. e-Fatura sizin (Kağıt, toner, zarf, postalama, arşivleme ve taşıma) maliyetlerinizi tamamı ile bitirmeyi hedeflemektedir.

2. Dijital Olması

Artık her şey online da yer alıyor. Peki siz niye faturalarınızı dijital de tutarak saklama ve tutma zahmetini ortadan kaldırmak istemeyeceksiniz ki?

3. Çevre Dostu

En önemli avantajlarından bir diğeri ise çevre dostu olmasıdır. Firmaların, e-faturaya geçmeleri sayesinde tonlarca kağıt tasarrufu sağlanacaktır.

4. Mutabakat Sorunlarının Azalması

Tedarikçi ve müşteri arasındaki sorunları önemli derecede azaltarak postanın gecikmesi, yırtılması ve kaybolması gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır.

5. Zamandan Tasarruf

Gelen ve giden faturalar dijital ortamda saklanacağından dolayı daha sonradan bu faturalara ulaşmak için ekstra bir çaba harcamadan faturalarınıza ulaşabilirsiniz.

Uygun fiyatlar ile e-Fatura uygulamasını deneyin!