e-Fatura Hakkında 8 Soru 8 Cevap

e-fatura-hakkinda-siklikla-karsilasilan-8-yanlis-bilgi

e-Faturaya geçişlerde kimi firmaların bazı konularda yanlış bilgilere sahip olduğunu gördüğümüz için bu yazımızı yazmaya karar verdik.

e-Fatura, e-Dönüşüm ile birlikte hayatımıza giren bir fatura çeşidi olup, kağıt faturanın elektronik ortamda hazırlanmış halidir. Maliye’nin sunucuları üzerinden alıcıya ve satıcıya iletilmektedir.

Anonim Şirket, Limited Şirket, Gerçek/Şahıs şirketi olan mükellefler istedikleri zaman gönüllü olarak e-Faturaya geçiş yapabilirler.

Peki geçiş aşamasında olan firmaların e-Fatura ile ilgili sıklıkla yanılgıya düştükleri noktalar neler mi? Aşağıda soru-cevap halinde bulabilirsiniz.

1. Elimde çok fazla matbu fatura var, bu halde e-Faturaya geçmem doğru mu?

Matbu faturalarınız bir kenarda dursun, siz e-Faturaya geçerek gönderme, saklama ve muhasebecinize iletme maliyetlerinden kaçınmak için e-Fatura sizler için bir velinimet olacaktır.

2. e-Faturalarımı nasıl arşivleyeceğim?

ePlatform ile e-Faturaya geçiş yapmanız halinde arşivleme ücreti ödemeden faturalarınızı saklayabilirsiniz.

3. e-Fatura kullanmayan müşterilerimle sorun yaşar mıyım?

Tüm müşterileriniz e-Fatura mükellefi olmayabilirler, e-Fatura mükellefi olmayan müşterilerinize e-Arşiv faturası gönderebilirsiniz. Faturayı e-posta yoluyla yada çıktısını alarak müşterinize gönderebilirsiniz.

4. e-Faturaya geçince Mali müşavirim de e-Deftere geçmek zorunda mı?

Şirketinizin yıllık brüt satış hasılatı 10 milyon TL altında olsa dahi e-Deftere geçmeden de gönüllü olarak e-Faturaya geçiş yapabilir. Şirketiniz e-Faturaya geçiş yaptığı takdirde muhasebeci veya mali müşavirinizinde e-Deftere geçmesi gerekmektedir.

5. e-Faturaya geçmek bana çok mu maliyetli olacak?

e-Faturaya geçerek maliyetlerinizden tasarruf edeceğinizi unutmamanız gerekiyor. Gönderme, saklama ve kargolama maliyetleriniz ortadan kalkarak kağıt tasarrufu sağlayacaksınız.

ePlatform ile e-Faturaya geçiş yapmak isterseniz aktivasyon ücreti ve en önemlisi saklama ücreti ödemezsiniz.

6. Mali mühür ücreti çok pahalı ve yanımda taşımak istemiyorum!

Mali mühür ücretini Gelir İdaresi Başkanlığı 2018 itibari ile daha da düşürdü. Şuan itibari ile tüzel kişiler için 220 TL + KDV, gerçek kişiler için ise 120 TL + KDV olmak üzere mali mühürünüzü edinebilirsiniz.

e-Fatura oluştururken mali mühüre ihtiyacınız bulunmamakta sadece aktivasyon aşamasında kullanacaksınız.

7. e-Faturaya geçiş yaparken sağa sola koşturmak istemiyorum!

ePlatform ile e-Faturaya geçiş işlemini ofisinizden çıkmayı bir kenara bırakın oturduğunuz yerden gerçekleştirebilirsiniz. Başvurucu sürecinizi bilgisayar başında gerçekleştiriyor olup takıldığınız noktalar da ePlatform destek ekibinden yardım alabilirsiniz.

8. e-Faturayı gönderdikten sonra üstünde değişiklik/iptal işlem yapamam!

e-Faturanın matbu faturadan bir farkı olmadığı için matbu faturada olduğu gibi değişiklik/iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

e-Faturanızda yapmış olduğunuz bir yanlışlık nedeniyle panik yapmanıza gerek yok. Göndermiş olduğunuz e-Faturayı karşı tarafın reddetmesi halinde yeni faturanızı oluşturabilirsiniz. e-Arşiv fatura gönderdiyseniz de 7 gün içinde göndermiş olduğunuz faturayı iptal edip yeni bir e-Arşiv fatura oluşturabilirsiniz.