e-Defter Uygulaması Kullanmanın Sağlayacağı 5 Avantaj

e-defter-uygulamasi-kullanmanin-saglayacagi-5-avantaj

e-Defter, faturalama süreçlerinin dijitalleşmeye başlanmasıyla birlikte günlük hayatımızda sık duymaya başladığımız bir kelime haline gelmiştir. e-Defter uygulamasına başvuru yaparak sizde avantajlarından faydalanabilirsiniz. e-Deftere nasıl başvuru yapılır, avantajlarının neler olduğunu yazımızda sizler için anlatacağız.

Neden e-Defter kullanmalıyım?

e-Defter, Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince tutulması zorunlu olan defterlerin XML formatında ve standartlara uygun biçimde elektronik dosya biçiminde hazırlanması, bastırılmaksızın kaydedilmesi, değişmezliğinin, bütünlüğünün ve kaynağının doğruluğunun garanti altına alınması ve ispat aracı olarak kullanılabilmesine imkan tanımayı hedefleyen düzenlemeler bütünüdür. e-Defter uygulaması ile birlikte daha hızlı ve düzenli bir denetim amaçlanmaktadır.

e-Defter kimler için zorunlu tutulmuştur?

Vergi usül kanununa göre 10 milyon ve üzeri cirosu olan firmaların e-Defter uygulamasına geçiş yapmaları zorunlu kılınmıştır. e-Defter sistemine gönüllü olarak ta geçiş de mümkündür. e-Deftere geçiş yapacak olan firmaların e-Fatura kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Zorunlu geçiş yapacak firmalar her yılın başında, gönüllü geçiş yapacak firmalar ise dönem içerisinde geçiş yapabilirler. Şahıs firmalar ve tüzel firmalar e-Defter kullanıcı olabilirler.

e-Defterin başlıca 5 avantajı nedir?

  • Maliyet

e-Deftere geçiş ile kağıt irsaliye basım, kargolama, saklama ve operasyon maliyetlerinde çok önemli avantajlar sağlarsınız.

  • Hızlı ve Kolay

e-Defter uygulaması defterlerinizin elektronik ortamda saklanmasını sağlar ve denetim sürecinde işinizi kolaylaştırır.

  • Çevre Koruma

e-Defter uygulaması önemli oranda kağıt tasarrufu sağlar. Ağaçların yok olmasını önler ve çevreyi korursunuz.

  • Defterlere Kolay Erişim

Defterlerin elektronik ortamda saklanması istenildiği zaman kolaylıkla erişim imkanı sağlar.

  • Zaman Tasarrufu

Yevmiye defteri ve büyük defter hazırlamak için harcanılan zamanı e-Defter uygulaması ile birlikte en aza indirebilirsiniz. Bu da firmalar için zamandan ve personelden tasarruf anlamına gelmektedir.

ePlatform ile e-Defter uygulamasına başvurmak ve daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://eplatform.com.tr/tr/cozumler/e-donusum/e-defter