e-Bilet Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-bilet-nedir-avantajlari-nelerdir-bulutsirket

e-Bilet, alıcısına elektronik araçlar vasıtasıyla gönderilmek üzere elektronik belge biçiminde oluşturulmuş elektronik bileti ifade etmektedir.

Vergi Usul Kanunu tebliği ile kara ve deniz yolu ile şehirler arası ve uluslararası yolcu taşımacılığında elektronik bilet kullanımı başlamıştır. Ayrıca kara yolu yolcu taşımacılığı yapanlar elektronik yolcu listesi de düzenleyebilmektedir.

Diğer adı ile Elektronik Bilet olan “e-Bilet” doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde oldukça avantajları olan bir uygulamadır.

e-Bilet hayatımızın her anında kullanabileceğimiz bize katkı sağlayan bir uygulama olup insan hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Şimdi e-Bilet’in avantajlarını inceleyelim.

  1. En basit örnek ile internet üzerinden satın almış olduğunuz organizasyon, uçak, otobüs ve tren biletlerinizi kolaylıkla takipte bulunabilirsiniz.
  2. Elektronik biletlerin yasa gereği 10 yıl boyunca firma tarafından saklanma zorunluluğu olduğu için vergi kaçakçılığının önüne geçilir.
  3. e-Bilet çevre dostudur. Kağıt israfının önüne geçerek tasarruf sağlar.
  4. Elektronik bileti tüketiciye ulaştırma, bilet basma ve bunları sağlayacak iş gücü çalıştırma gibi durumları ortadan kaldıracağından dolayı hizmeti sağlayan firmaya maliyette tasarruf sağlar.
  5. e-Bilet gişede sıra bekleme zahmetini ortadan kaldırır. Yanınızda kimliğiniz bulunması yeterli olup kimliğinizi gösterdiğiniz takdirde kolayca gişeden geçiş yapabileceksiniz.
  6. Bilet taşıma ve yanında bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıracağı için tüketiciye kolaylık sağlayacaktır.
  7. Elektronik bilette ücret nettir. İnternet üzerinde gördüğünüz fiyat geçerli olup satıcıya herhangi bir komisyon ödemezsiniz.

e-Bilet Kullanmak İsteyen Mükelleflerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

Kara ve deniz yolu ile şehirler arası ve uluslararası yolcu taşımacılığında elektronik bilet kullanımı başladı. Ayrıca kara yolu yolcu taşımacılığı yapanlar elektronik yolcu listesi de düzenleyebilmektedir.

a) Tüzel kişi mükelleflerin 397 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile getirilen elektronik fatura uygulamasından yararlanma iznine sahip olmaları, gerçek kişi mükelleflerin ise güvenli elektronik imzaya sahip olmaları,

b) 415 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde açıklanan usul ve esaslara uygun olarak, söz konusu mükelleflerin elektronik bilet ve elektronik yolcu listesi düzenleme ve elektronik biletleri yolculara sunabilme konusunda hazırlıklarını tamamlamış olmaları,

c) 415 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin (8) numaralı bölümünde belirlenen raporlama ihtiyaçlarının karşılanması hususunda gerekli altyapı ve hazırlıklarını tamamlamış olmaları gerekmektedir.

e-Bilet Demosunu Ücretsiz Deneyin!