e-Arşiv Kullanımı Zorunlu Mudur?

e-Arşiv Kullanımı Zorunlu Mudur?

e-Arşiv, e-Dönüşüm süreçlerinin hayatımıza girmesiyle birlikte adını sıklıkla duyduğumuz bir sistemlerden biridir.

e-Fatura bildiğiniz üzere yıllık belli cirosu olan firmaların kullanmasının zorunlu olduğu bir uygulama olup, e-arşiv faturanın tam olarak ne olduğu ile halen kafalarda soru işaretleri bulunmaktadır. Peki kimler e-arşiv kullanabilir, kimler için zorunlu halde bu konu hakkında bilgi vermek istedik.

Ben e-Arşive mi yoksa e-Faturaya mı geçmeliyim?

Aradaki farkı anlatmak gerekirse: e-fatura ve e-arşivin işleyiş olarak birbirinden pek bir farkı yoktur. Aralarındaki tek fark kime ne için gönderildiğidir. e-Fatura’yı tanımlamak gerekirse, e-Fatura sistemini kullanan iki firmanın birbirine gönderdiği fatura çeşididir. Fakat iki firmadan biri e-Fatura kullanıcısı değil ise gönderilen fatura çeşidi e-Arşiv faturadır. Örnek vermek gerekirse, e-ticaret sitesi üzerinden yaptığınız alışverişlerde eğer e-fatura uygulaması kullanmayan bir firma değil veya son tüketici iseniz size kesilecek olan fatura çeşidi e-Arşiv fatura olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bir işletmenin hangi şartlar altında e-Arşiv Fatura uygulamasını kullanması gerektiğidir.

Asıl unutulmaması gereken;

Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki e-Arşiv fatura uygulamasını kullanmak için e-fatura kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Ben e-Fatura kullanmadan e-Arşiv faturası kesmek istiyorum gibi bir durum şimdilik söz konusu değil. e-Faturaya zorunlu yada gönüllü olarak geçiş yapıyorsanız aynı şekilde e-Arşiv faturaya da geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede e-dönüşümün size sunmuş olduğu iki farklı fatura türünden de faydalanabilirsiniz.

İşin içine e-Ticaret sektörü de girince işler farklı bir boyut alıyor!

Burada süreç biraz daha farklılaşmakta ve dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmakta. Diğer sektörler için e-Faturaya zorunlu geçiş cirosu yıllık bazda 10 Milyon iken e-Ticaret yapan firmalarda bu rakam yıllık bazda 5 Milyon olmaktadır. Belirtmek gerekir ki cirosu yıllık bazda 5 Milyonu geçen firmaların e-Fatura uygulamasına geçmesi zorunlu bir durum haline gelmektedir.

2018’de e-Arşiv fatura kullanımında değişiklikler yapılacak!

GİB’in yayınlamış olduğu taslağa göre 2018 yılında cirosu 1 ila 5 Milyon arası olan ve internetten satış yapan firmaların e-Arşive geçiş yapmaları zorunlu hale gelecek. Bu firmalar arzu ettikler takdirde e-Faturaya da gönüllü geçiş yapabilecekler. Cirosu 5 Milyon üzerinde olan firmalar ise önceden olduğu gibi hem e-Fatura hem de e-Arşiv fatura uygulamalarına geçiş yapmaları gerekecektir. Ayrıntılı bilgi için GİB in yayınlamış olduğu taslağı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

(http://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mevzuatek/vuktebligtaslak_25082017.pdf)

ePlatform kalitesi ile sizde tek platform üzerinden finansal operasyonlarınızı yönetin, işinizi büyütün. e-Arşiv Fatura demomuzu hemen ücretsiz olarak deneyerek istediğiniz zaman abonelik işleminizi başlatabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura Demosunu Ücretsiz Deneyin!