e-Arşiv Faturanın Şirketlere Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

e-Arşiv Fatura avantajlarından yararlanın! E-Ticaret yapanlar için de e-Arşiv zorunluluğunu sizler için kaleme aldık.

e-Arşiv fatura uygulamaları günümüzde en çok fatura işlemlerinde kullanılmaktadır. Fatura işlemlerinin yanısıra birçok kamu kurumlarında da bilgi ve belgelerin saklanması için e-Arşiv projeleri geliştirilmiştir. Bu uygulamalar sayesinde uygulama içinde yer alan belgelere daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşım sağlanırken, web tabanlı olması istediğiniz yerden ulaşmanızı da sağlamaktadır. Bu durumda herkesin akıllı telefon, internet ve bilgisayara sahip olduğu bir ortamda işlemlerin daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

e-Arşiv uygulamaları, özellikle fatura işlemlerinde hem bireysel hem de kurumsal anlamda ciddi kolaylıklar getirmiştir. Dijital ortamda faturaya geçilmesiyle fiş gibi belgelerin otomatik olarak dijital ortama atılması sağlanmış, kaybolma veya yıpranma gibi durumların da önüne geçilmiştir. Bu sayede devlet olarak da vergi denetiminin de daha kontrollü bir şekilde olması sağlanmıştır İsimlendirme olarak e-Arşiv uygulaması genel bir tabir olsa da faturaya yönelik olarak e-Arşiv ve e-Fatura olarak iki farklı bir şekilde kullanılmaktadır.

e-Arşiv uygulamalarının, sağlamış olduğu bir başka fayda ise doğaya katkısıdır. e-Arşiv uygulamaları sayesinde kağıt tüketimi fatura anlamında sıfırlanmaktadır. Gerçekleştirilen satışlar veya diğer işlemler için herhangi bir fatura kesilmemektedir. Faturalar belgeleştirilerek uygulamaya gönderilir ve sisteme kayıt edilir. Bu sayede hem firmaların fatura ve fiş gibi maliyetleri azalır hem de kağıt tüketimi azaltılarak doğaya verilen zarar azaltılır.

E-Ticaret yapanlarda e-Arşiv faturası kesebilecek!

e-Arşiv fatura ile artık online satış faturalarınızı da dijital ortamda hazırlayabilir ve e-Posta ile gönderebilirsiniz. Böylece online satışlarınızda müşterilerinize çok daha hızlı bir hizmet verir ve operasyonel maliyet avantajı sağlarsınız.

İnternette satış yapıyorum yasal olarak e-Arşiv faturası kesme zorunluluğum var mı?

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin yeni taslağı e-ticaret yapanları da yakından ilgilendirmektedir.

İnternetten ürün ve hizmet satan firmalar, hesap dönemlerine ait cirosu 1 milyon ve 5 milyon lira arasında olanlar e-arşiv fatura kullanmak zorunda olacaklar. Hesap dönemlerine ait ciroları 5 milyon ve üzerinde olan firmalar ise hem e-fatura hem de e-arşiv kullanmak zorunda olacaklardır.

İnternetten ürün ve hizmet satarak e-ticaret yapan firmalardan, ilgili hesap dönemine ait iş hasılatı veya brüt satış tutarı (cirosu) 1 milyon ile 5 milyon lira arasında olanlar, e-arşiv kullanmak zorunda olacaklar. İş hasılatı veya cirosu 5 milyon ve üzerinde olanlar ise hem e-fatura hem e-arşiv kullanmak zorunda olacaklar.

Satış yapılan internet sitesinin mükellefin kendisine veya başka bir mükellefe ait olması e-Arşiv Fatura Uygulamasına geçiş zorunluluğunu etkilememektedir. İnternet satışı yapan mükelleflerimizin e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş sürecinde bilgilendirilmesi amacıyla Başkanlığımızca “İNTERNET SATIŞI YAPAN MÜKELLEFLERİN E-ARŞİV UYGULAMASINA GEÇİŞ REHBERİ” hazırlanmış ve www.egirisimci.gov.tr internet adresinde (http://www.egirisimci.gov.tr/docs/Internet_Satis_Rehberi.pdf) yayınlanmıştır.

ePlatform kalitesi ile sizde tek platform üzerinden finansal operasyonlarınızı yönetin, işinizi büyütün. e-Arşiv Fatura demomuzu hemen ücretsiz olarak deneyerek istediğiniz zaman abonelik işleminizi başlatabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura Demosunu Ücretsiz Deneyin!