e-Arşiv Fatura İle e-Fatura Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

e-arsiv-fatura-ile-e-fatura-arasindaki-farkliliklar-nelerdir

Birbirleri ile sıklıkla karıştırılan e-Arşiv fatura ile e-Fatura arasındaki farkları yazımızda sizler için anlattık.

e-Arşiv fatura ile e-Fatura nihai tüketiciler kadar işletme sahip/ortakları’nın kafasını karıştıran bir konu haline gelmiştir. Bu elektronik iki fatura arasında bazı kırılımlar mevcuttur.

e-Fatura ve e-Arşivin en temel farkı bu faturaların kimlere gönderildiğidir. Örnek vermek gerekirse, bir firma elektronik fatura sistemine geçtikten sonra kendisi gibi elektronik fatura kullanan firmalara fatura gönderebilecektir. Fakat elektronik fatura sistemin kayıt olmayan müşterileri de olacaktır. İşte bu noktada da e-Arşiv fatura devreye girmektedir.

2013 yılında 433 Sıra No.lu VUK Genel Tebliği ile uygulamaya geçilen e-Arşiv fatura ile e-Fatura arasında ki başka bir fark ise kullanıcılardır. e-Fatura kullanıcıları EFKS’ne( Elektronik Fatura Kayıt Sistemi) kayıtlı kullanıcılar arasında düzenlenip, elektronik ortamda imzalanıp, iletilmesi esas iken e-Arşiv fatura da düzenleyen taraf EFKS’ne kayıtlı kullanıcı iletilen taraf ise nihai tüketici olmasıdır. Kısaca 2 madde halinde açıklamak gerekirse;

  • e-Faturayı, e-Fatura kullanıcısı olan müşterilerinize,
  • e-Arşiv faturasını, e-Faturaya geçmemiş bir tüzel kişiye ya da son kullanıcınıza gönderirsiniz.

Sistem e-Fatura ve e-Arşiv Gönderimine Nasıl Karar Veriyor?

e-Fatura oluşturulduktan sonra faturayı göndereceğiniz kişinin önceden tarafınızda tanımlı olan VKN numarası ya da TC kimlik numarasına göre hangi tür faturanın gönderileceği sistem tarafından belirlenmektedir. Sistemde mevcut olan firmalar ve kişiler elektronik fatura kullanıcı veya değil şeklinde ayrıma uğramaktadır. Bu sayede karşıdaki firma yada kişi “e-Fatura kullanıcısı mı yoksa, e-Arşiv kullanıcısı mı” diye bir ayrım yapılmasına gerek kalmaz.

e-arsiv-fatura-programi

E-Arşiv Fatura mevcut durumda, yıllık hasılatı 5 Milyon Lirayı geçen ve e-Ticaret satışı yapan mükellefler için zorunlu tutulurken e-Arşiv fatura kullanacak olan kullanıcılar;

  • e-Arşiv ile, e-Fatura sistemine dahil olmayan firmalara ve son kullanıcıya elektronik ortamda fatura gönderebilir, gönderilen faturaların saklanmasını sağlar.
  • Öncelikle, cirosu belirli bir tutarın üzerinde bulunan e-Ticaret siteleri için zorunlu hale gelmiştir.
  • İsteyen her firma geçiş yapabilir, ancak firma öncelikle e-Fatura sistemine dahil olmalıdır.
  • GİB’e ay sonlarında hazırlanacak bir rapor ile bilgi verilir.

E-Fatura kullanımı için gerekli asgari düzenlemeler, 421 sıra numaralı V.U.K Genel Tebliği ile yayınlanmıştır. Buna göre e-Fatura kullanacak olan kullanıcılar;

  • e-Fatura, sadece e-Fatura mükellefi olan şirketlere gönderilmektedir.
  • 421 No’lu VUK tebliği ile e-Ticaret ve diğer sektörlerde yer alan firmalara zorunluluk getirilmiştir.
  • İsteyen her firma kullanabilir.
  • Alıcısına gönderilen her fatura önce GİB’e iletilir.

ePlatform kalitesi ile sizde tek platform üzerinden finansal operasyonlarınızı yönetin, işinizi büyütün. e-Arşiv Fatura, e-Fatura demomuzu hemen ücretsiz olarak deneyerek istediğiniz zaman abonelik işleminizi başlatabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura, e-Fatura Demosunu Ücretsiz Deneyin!