Bulut Teknolojisi Kullanmanın Sağladığı 5 Avantaj Nedir?

bulut-teknolojisi-kullanmanin-sagladigi-5-avantaj-nedir

Geleceğin en önemli teknolojileri arasında yer alan bulut teknolojisinin hayatınızı kolaylaştıracak 5 önemli avantajı nelerdir inceleyelim.

Bulut teknolojisinin günümüzün ve geleceğimizi en önemli teknolojilerinden olduğunu önceki yazılarımızda da detaylı olarak belirtmiştik. Bulut teknolojisi dosyalarınızı, verilerinizi, müziklerinizi, resimlerinizi online ortamda tutmanın en kolay ve etkili yolu olup, verilerinizin kaybolma, çalınma riskini en aza indirmektedir.

Bulut teknolojisinin sayamayacağımız kadar avantajı olmasına rağmen sizler için, başlıca olanlarını aşağıda derledik.

1. Düşük Maliyet

Bulut teknolojisi; Donanım, yazılım, sunucu, güç, soğutma, elektrik ve çalışan ihtiyaçlarını ortadan kaldıracağından dolayı masrafları azaltmak açısından oldukça önemli bir avantajdır. Bulut teknolojisinin bu avantajı firmaların maliyetlerini azaltması açısından oldukça önemli olup, firmalar bütçelerini reklam giderleri, pazarlama, iş gücü gibi kaynaklara daha çok bütçe ayırabilirler.

2. Güvenilirlik

Günümüzün en büyük sorunu olan güvenlik, firmalar açısından ciddi bir yük ve sorumluluk oluşturmaktadır. Firmalar güvenliği sağlamak amacıyla daha fazla BT uzmanı ile çalışmakta bir nevi maliyetlerini artırabilmektedirler. Kullanıcılar önemli veri ve dosyalarını kişisel bilgisayarlarında saklamak yerine Bulut Teknolojisi üzerinde depoladıklarında hem kişisel bilgisayarlardan çalınma ihtimalini yok etmiş olup istedikleri zaman bu veri ve dosyalara ulaşabilme imkanı bulabilecektir.

3. Performans

Bulut bilgi işlem hizmetleri, güvenli veri merkezleri üzerinden çalışmaktadırlar. Veri merkezleri, hizmet sağlayan firma tarafından müşterilerinin hız ve verimlilik açısından sorun yaşamaması için düzenli olarak performans iyileştirmesi yaparak, donanımlarını en son teknolojiyle en son sürüme yükseltirler. Bu da firmalar tarafından yüksek performans sağlayacağı gibi maliyet açısındanda avantaj sağlayacaktır.

4. Esneklik, Verimlilik

Bunu daha basit örnekler ile açıklamak gerekirse her geçen gün muhasebe, insan kaynakları, finans gibi iş kollarının kullanmakta olduğu veri dosyaları kalabalıklaşmaktadır. Bu kalabalık, dosyaların boyutlarını büyütmekte olup bir süre sonra bulutta saklanan verilerin mevcut olan kapasiteyi aşmaları anlamına gelmektedir.
Bulut teknolojisi firmalar diledikleri zaman kapasitelerini arttırabilir yada ihtiyaçlarına göre kapasitelerini azaltabilmektedirler. Bu durum firmalara hız kazandırmak ile beraber esneklik imkanıda sunmaktadır.

5. Geleceğin Teknolojisi

Bulut teknolojisi şüphesiz günümüzün ve geleceğimizin en çok kullanılan teknolojilerden birisi. Bu teknolojinin önümüzdeki yüzyılın daha da dijitalleceğini varsayarak kendi geliştirmesi ve daha da yaygınlaşması kaçınılmaz olacaktır.