Bulut Teknolojisi Çeşitleri ve Kullanım Alanları

bulut-teknolojisi-cesitleri-ve-kullanim-alanlari

İnsan hayatını kolaylaştıran bulut teknolojisi çeşitleri nelerdir?

Günümüzde kişiler ve firmalar bulut teknolojisi avantajlarından yararlanarak iş akışını hayatlarını daha da kolaylaştırmaktadırlar. Film izlemek, tv izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak, e-posta göndermek, belge düzenlemek ve göndermek ve resimlerinizi veya diğer dosyalarınızı depolamak için online bir hizmet kullanıyorsanız, tüm bunların altyapısı çok yüksek ihtimal bulut bilişim tarafından sağlanıyordur. Bulut teknolojisi yaklaşık on yıldır hayatımızda olup, küçük işletmelerden uluslararası firmalara,  devlet kurumlarından sivil toplum örgütlerine kadar çok sayıda kuruluş bu teknolojiyi güvenerek ve avantajlarından faydalanarak benimsemiş durumdadırlar.

Bulut teknoloji çeşitleri 3 ana kategoriye ayrılmaktadır. Aşağıda bu çeşitleri inceleyeceğiz.

  1. Özel Bulut (Private Cloud)

İsminden de anlaşılabileceği gibi genelde büyük şirketlerin veya daha önemli verilerin saklanabilmesi için kullanılan bulut saklama türüdür. Bu bulut türü daha çok firmaların kendi personeli tarafından yönetilmektedir. Bu bulut tipinde (depolama, sunucu, ağ, elektrik ve bunun gibi hizmetler) kurum tarafından karşılanmaktadır. Sunucu güvenliği ile ilgili her türlü önlemi almakta kurum sorumluluğundadır. Özel bulutların daha fazla esneklik, yüksek güvenirlik, yüksek ölçeklenebilirlik gibi avantajları bulunmaktadır.

2. Genel Bulut (Public Cloud)

Verilerin, kaynakların birden fazla şirket tarafından kullanıldığı bulut saklama türüdür. Üçüncü bir kaynak şirketten kiralanabileceği gibi ücretsiz olarak kullanılan örnekleri de mevcuttur. Örnek vermek gerekirse bunlar aşağıdaki gibidir. Genel bulutların düşük maliyet, bakım kolaylığı, yüksek güvenirlik gibi avantajları bulunmaktadır.

3. Karma Bulut (Hybrid Cloud)

Hem özel bulut hemde hemde genel bulutun birlikte kullanıldığı modelin adı da karma buluttur. Bu modeli kullanan kuruluşlar her iki modelin yaratmış olduğu avantajlardan yararlanabilmektedirler. Karma bulutta veriler ve uygulamalar özel bulut ve genel bulutlar arasında taşınabilirler. Karma bulutların denetim, esneklik, maliyet ve kolaylık olmak üzere avantajları bulunmaktadır.

Bulut Teknolojisi Kullanım Alanları Nerelerdir?

  • Oluşturulan yazılımların bulut teknolojisi ile saklanması ve dağıtılması
  • Uygulama ve hizmet oluşturma işlemleri
  • Verileri depolama, yedekleme ve kurtarma
  • Web sitesi, blog gibi web sitelerinin barındırma
  • Ses, video gibi veri iletişim akışının sağlanması

Tüm uygulamalarınızın, programlarınızın, verilerinizin sanal bir ortamda tutulup daha sonradan bu sanal ortama istediğiniz zaman istediğiniz yerden rahatça ulaşabileceğiniz düşünün. İşte bunun adına bulut teknolojisi diyoruz.

Ayrıca bu sanal ortama ulaşabilmek için herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymayacaksınız. İş gücünden ve zamandan tasarruf ederek verilerinizin güvende olmasına olanak sunan bu sistem ile büyük şirketler veri depolama işlemi daha kolay hale geliyor.